Květen 2016

Pálení čarodějnic

7. května 2016 v 12:03 | Dee
Vstupné: zdarma

Pálení čarodějnic je oblíbenou jarní akcí, a to nejenom pro děti, ale i dospělé. Čarodějnice se slétávají 30. dubna a jedná se o velice starý lidový zvyk. Lidé se při té příležitosti scházejí u zapálených ohňů a oslavují příchod jara. Tento den se nazývá také jako Filipojakubská noc, Valpružina nebo Beltine.

Osobně si myslím, že je dobré, když člověk zná vlastní historii a alespoň tuší, proč si v určité dny dělá na ohni špekáček, v jiné zase plete karabáč či zapaluje svíčku na hřbitově. Lidové zvyky mě vždy zajímaly a svým způsobem fascinovaly, stejně jako život na vesnicích, kde se tak děje naprosto běžně.

Pojďme se tedy alespoň stručně podívat na Filipojakubskou noc. Noc z 30. dubna na 1. května byla vždy považována za magickou a proto se svátek původně slavil, když byl měsíc v úplňku, který byl nejblíže tomuto dnu. Lidé věřívali, že se v tuto noc slétávají čarodějnice na čarodějnický sabat. Mimo to se měly v tuto noc otevírat jeskyně s ukrytým pokladem. Hlavním smyslem tohoto svátku byla pravděpodobně oslava plodnosti a příchod jara.

Na ochranu před čarodějnicemi se v tuto noc zapalovaly ohně, postupně také košťata, která se vyhazovala do vzduchu. Popel z takového ohně měl mít zvláštní moc a vliv na úrodu, proto se přes něj skákalo pro zajištění plodnosti nebo se přes něj vodil dobytek.

Zajímavost: Jedná se o druhý největší satanský svátek.

Loni jsme s M. navštívili Pálení čarodějnic v Novém Lískovci, v parku Plachty, a bylo to spíše zklamání. Neviděla jsem žádnou čarodějnici, program byl jen pro děti a občerstvení hodně, ale hodně chabé. Letos jsme tedy vyrazili do Králového pole, kde se Pálení konalo na Slovanském náměstí. A bylo to super.


Uprostřed parku se nacházela vatra se zručně vyrobenou čarodějnicí. Podél celého náměstí pak byly nejrůznější stánky, které nabízely spoustu dobrot, od piva, vína, kávy, horké čokolády přes zákusky a frgály, až po hamburgery. M. mi předem koupil veganský párek, který jsem si opekla na připravených ohništích. Během večera hrála k poslechu neznámá česká kapela, která však hrála dobře a k akci se to hodilo. Popíjeli jsme čepovaného radlera a posedávali na trávě v parku. K akci vyšlo také nádherné počasí. V 18:30 se vatra zapálila a my mohli sledovat, jak čarodějnice postupně mizí v plamenech, až jí upadla i hlava.


Příští rok se určitě půjdu podívat na Pálení čarodějnic zase někam jinam a doufám, že to bude alespoň stejně povedené, jako v Králově poli. Máte pro mne nějaké doporučení?

-pac a pusu, Dee