Únor 2016

Punkevní jeskyně a Macocha

20. února 2016 v 20:20 | Dee |  Jeskyně, propasti
Otevírací doba: zde

Cena: 70 - 180,- Kč

Když jsem se dnes probudila, za oknem svítilo sluníčko a nebe mělo nádherně azurovou barvu. Přestože jsem plánovala věnovat celý den diplomce, kterou odevzdávám za týden, ukecala jsem M. ke společnému výletu do přírody. Zvolili jsme propast Macochu s Punkevními jeskyněmi, jako místo, které jsme navštívili téměř přesně před čtyřmi roky.

Autem jsme dojeli k informačnímu centru Skalní mlýn, kde je také parkoviště. Neplatili jsme nic, avšak nejsem si jistá, zda není parkoviště placené v sezóně. Od parkoviště se můžete k jeskyním svézt vláčkem, nebo se projít. Zvolili jsme dvoukilometrovou procházku kolem řeky Punkva.


Punkva byla docela rozvodněná, kvůli čemuž se bohužel nekonala skalní plavba. To mi bylo trochu líto, protože plavbu si pamatuji už z dětství, také díky vtipnému "převozníkovi".


Prohlídka jeskyní měla další tři nevýhody. I teď v zimě tam bylo fakt dost lidí (ale tak sobota, no). V naší skupince navíc byli také pěkně ztřískaní (čti společensky unavení) trampové, kteří byli přesvědčeni o své vtipnosti. Vzduch v jeskyních se po chvíli stal nedychatelným. Průvodkyně byla docela nesympatická, výklad byl stručný a jsem si jistá (nebyla jsem zde poprvé ani podruhé), že hodně osekala. Možná byla naštvaná kvůli trampům.


Prohlídka jeskyní začíná prostorou Předního dómu, jehož vchod hlídá největší stalaktit jeskyní - Strážce. Sifonovitá chodba vede do Hlinitých síní, které sousedí se Středním dómem, u jehož stropu je nepřístupná Krystalová chodba.

Romeo a Julie, krápníky, které se nikdy nespojí

Za Stalagmitovou chodbou klesá dno jeskyně do Zadního dómu, odkud se návštěvníci dostanou až na dno Macochy. Mohou se tu pokochat pohledem na dno propasti a na Horní a Dolní jezírko, která napájí říčka Punkva. Obyčejně se ze dna Macochy vrací návštěvníci vodní cestou, tedy na lodičkách. To však bohužel dnes možné nebylo.


Po prohlídce jeskyní jsme se vrátili k autu, abychom přejeli k Macoše, kde bylo parkoviště zdarma, avšak stejně jako u Skalního mlýnu si nejsem jistá, zda je tomu tak i v sezóně. Navíc u Macochy bylo vše zavřené, tedy chata i stánky. Pamatuji si, že zde měli bylinkový likér podobný Becherovce, tak mi bylo líto, že jsem si nemohla dát jednoho panáčka :)


Propast Macocha je více než 138,5 metrů hluboká a je největší propastí svého druhu v České republice a i ve střední Evropě. Horní část propasti je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů.Na okraji propasti jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 - je umístěn v nejvyšším bodě.


Druhý můstek pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.


Propast Macocha, jež dostala jméno podle pověsti ze 17. století, vznikla zřícením stropu velké jeskyně. Proto také její dno částečně pokrývá suť, což jsou zbytky zborceného stropu. Dnem propasti protéká říčka Punkva, která napájí dvě jezírka.

Zajímavost: Dávná pověst ze 17. století praví, že jméno má od zoufalé a proto zlé macechy, která chtěla do propasti shodit nevlastního syna. Stal se však pravý opak. Dítě zachránila při pádu silná větev. Zde se však pověsti rozcházejí. Podle některých skočila do propasti poté macecha sama, dle jiných ji zde shodili vesničané za trest. Třetí variantou je, že zde spadla náhodou, když se zde pokoušela shodit nevlastního syna.

-pac a pusu, Dee

Moravská galerie v Brně

12. února 2016 v 11:31 | Dee |  Muzea, skanzeny a výstavy
Vstupné: Dobrovolné (stálé expozice)

Otevírací doba:
Středa 10 - 18 h
Čtvrtek 10 - 19 h
Pátek 10 - 18 h
Sobota 10 - 18 h
Neděle 10 - 18 h

Moravská galerie v Brně spravuje celkem pět budov. Tři z nich se nacházejí přímo v centru města Brna - jedná se o Uměleckoprůmyslové muzeum, Pražákův palác a Místodržitelský palác. Já jsem navštívila galerii v Pražákově paláci.

Ve čtvrtém patře probíhal výstavní projekt Bories Ondreičky: Propast. Jednalo se prakticky o video s nejrůznějšími obrazy. Jako úplný umělecký laik jsem z toho byla spíše zmatená. Třetí patro jsme nějak asi i omylem minuly, neboť jsme si myslely, že zde aktuálně nic není. V druhém patře je expozice Moderní umění, zaměřená na prezentaci tvůrců české moderny a meziválečné avantgardy (B. Kubišta, A. Procházka, J. Zrzavý, V. Špála, J. Čapek, J. Šíma, J. Štyrský, Toyen atd.). Tato část paláce se mi líbila úplně nejvíce, neboť zbožňuji tento styl umění. V prvním patře pak byla expozice Nové umění. To už na mne asi bylo příliš nové umění, navíc tomu fakt nerozumím, takže neumím najít zalíbení v bílém plátně na kterém je hnědá čára. Ale kamarádka, co studuje umělecký design, se zde vyžívala :)

Jsem ráda, že jsem se do galerie podívala, protože je ostuda žít čtyři roky v Brně a neznat taková místa. Zajímavostí je skluzavka mezi patry, do které jsem však neměla odvahu sednout.-pac a pusu, Dee