Opravdová cena kožešin

27. ledna 2016 v 11:07 | Dee
Čekám. Stále čekám, až bude v ČR přijat zákon, který by zakázal kožešinové farmy. Mnoho zemí již tento krok učinilo. Nejím maso ani mléčné výrobky, ale dokážu pochopit, že se jich někteří nechtějí vzdát. Dokážu pochopit, když mi můj vlastní přítel tvrdí, že by bez masa nepřežil, i když si u toho myslím své. Ale nedokážu pochopit, proč by mělo zvíře zemřít, a často velmi brutálně, jen kvůli svému kožichu. Navíc v zemi, kde je roční průměrná teplota 9°C. Nedokážu pochopit, proč by mělo zvíře zemřít kvůli kožichu, kdy je jeho tělíčko pohozeno někde na kupě jiných těl a následně vyhozeno jako odpad. A tak stále čekám, kdy to dojde i jiným.


V České republice jsou v současné době chovány pro kožešiny převážně norci a lišky (obecná či polární). K roku 2015 bylo v ČR zaregistrováno 10 aktivních chovů, z nich 4 patří mezi chovy s kapacitou větší než 1500 zvířat.

Osobně jsem přesvědčená, že takové utrpení, jake stojí za kožichem, nepatří do 21. století. Nedávno mě ale překvapila diskuze na fóru vinted.cz, kde spousta slečen obhajovala kožešiny. Dále uvádím jen některé z mnoha, ze kterých mi bylo až zle. Než si přečtete tyto příspěvky "přírodních/in/moderních/luxusních/bohatých a hrozně chytrých" slečen, doporučuji shlédnutí tohoto videa Kdyby masoví vrazi říkali to, co masožrouti. Upřímně jsem se u něj zasmála a měla jsem pocit, že autor videa musel znát slečny z vinted.

Této slečně se příčí nosit umělé kožešiny. Věci, které byly vyrobeny bez utrpení živého tvora nejsou totiž dostatečně in a cool. Děsivé, že to 31 lidí považuje za prostě parádní názor.

Podle této slečny jsou mnozí proti týrání zvířat, protože na kožichy nemají finanční prostředky. Smutné nebo vtipné?

Jmenuji se Honza a jsem vrah. Proč ne?

Ano, existují i takoví, kteří z přemýšlení končí v blázinci.

Když si připlatím za vraždu, je to přece v pohodě, ne?

Jistě, tohle tu ještě nebylo. Rostliny taky cítí. Jdu vyvenčit svůj květák a hned se vrátím.

Nechápu, proč někdo odsuzuje chlapa, který mlátí vlastní ženu. Když na to má a chce to dělat, pro ne? Jeho věc, ne?

Tato slečna zřejmě chodí tak do druhé třídy, což by vysvětlilo, proč jí nic neříkají pojmy jako nabídka a poptávka.

U této slečny se mi vybavil kreslený obrázek zajíce v lidské kůži. Luxusní, ne?

Chov kožešinových zvířat s sebou přináší veliké utrpení, neboť zvířata prožijí celý život v klecích, v nichž nejsou naplňovány jejich potřeby. Zvířata jsou chována v nevyhovujících podmínkách (např. jsou v malých a strohých klecích, které často nemají pevné dno). Z toho důvodu se u nich krom různých onemocnění, zranění nebo biologických abnormalit projevují také časté poruchy chování. Pozorovatelné jsou zejména v podobě stereotypních pohybů a sebepoškozujícího chování: stereotypie jsou stále se opakující bezúčelné pohyby, jako např. u norka skákajícího určitou dobu proti stěně klece nebo u lišky běhající v kleci stále dokola. Sebepoškozující chování se často objevuje např. u norků v podobě poškozování ocasů. Další abnormalitou v chování je např. zraňování či požírání vlastních mláďat u lišek.

V roce 2004 se v jedné z farem nechal zaměstnat anonymní ochránce zvířat, aby mohl krutou realitu vypovědět i ostatním. Zde jsou úryvky z jeho popisu:

"Při mém čtyřicetidenním pobytu v tomto koncentračním táboře umřelo 27 zvířat. Toto číslo je ještě větší, protože jsem občas o víkendu mohl opustit farmu, a tak jsem neměl přehled. Nachází se zde 2100 lišek a každá z nich čeká na smrt, ovce a krávy také. Jejich každodenní "život" je nepředstavitelným utrpením, a přesto toto podnikání dále bez problémů funguje…"


"Ráno začal první pracovní den a peklo, které trvalo až do konce mého pobytu. Hned po ránu jsme šli se Slávou napájet lišky. Protože bylo hodně chladné počasí, byly hadice u každé haly zamrzlé a museli jsme tedy napájet konvemi. Všechny lišky měly zamrzlé hrnky s vodou a u spousty z nich jsem pouze prošel kolem, protože voda v hrnku byla až po vrch zmrzlá. Asi po hodině takto odfláklého 'napájení' jsem přistoupil ke kleci, kde ležela liška na boku a velmi těžce dýchala. Umírala. Stál jsem u ní, hladil jsem ji a ptal jsem se sám sebe: Proč?! Nikdy jsem neviděl žádné zvíře umírat v bolestech, ale tahle liška se očividně trápila. Šel jsem za Petrem a zeptal se ho, co je s ní. Jeho odpověď mě dost šokovala. S úsměvem řekl: "Ona už tam takhle leží čtyři dny, čekám, až umře." S touhle odpovědí jsem se musel spokojit, a tak jsem šel dát pracovat. Napojit celou farmu nám trvalo dvě a půl hodiny. Potom si každý z nás vzal kolečko a špachtli. Cestou jsme míjeli asi 50 mrtvých, z kůže stažených lišek, které byly naskládané vedle kontejneru. Ten byl plný mrtvých lišek a byly zde i ovce. To vše plavalo v krvi. Při tomto pohledu mi zůstával rozum stát. O pár kroků dál jsme vešli do výrobny, kam se přivádí krmení pro lišky a kde se také zpracovává. První, čeho jsem si všiml, byla mrtvá ovce, stažená z kůže a pověšená za nohy. Zápach zde byl opravdu odporný. Prošli jsme výrobnou a Sláva mi šel ukázat kontejner, kam jsem měl v kolečku odvážet zbytky krmení. V kontejneru byla mimo krmení také střeva a zbytek vnitřností ze stažené ovce. Když skončil první pracovní den (8 hodin), šel jsem do kuchyně a nepřítomně jsem hleděl do zdi. Hlavou se mi honila dvě slova - koncentrační tábor."


"Bohužel ty horší zážitky měly teprve přijít. V dalších dnech vypadala práce obdobně, a tak jsem si začal více všímat kruté reality. Zastavoval jsem u klecí, kde byly slepé lišky, kterým tekl z očí hnis, nevěřícně jsem pozoroval lišky, které měly místo krásně chlupatého ocasu něco, co po vykousání srsti už jako ocas dávno nevypadalo. V jedné kleci byla liška, která měla ocas ukousnutý, v další zas liška, která si vykousala srst od hrudi po zbytek těla. Důvod, proč se takhle ničí, je jednoduchý - stres. Jejich smutný pohled jasně demonstroval dosavadní "život", který provází každé zvíře v těchto táborech smrti. Pokud nespí, tak se každý den, každou minutu snaží dostat z klece ven. Stále škrábou na boční stěny, zakusují se do pletiva a neustále dávají najevo svůj nesouhlas. Přes noc, kdy jsou lišky aktivnější, dokážou do pletiva vykousat díru velikosti cihly."


"Po měsíci práce mi začal šéf trochu důvěřovat, a tak jsem začal pářit lišky. Farma byla rozdělená na devět stád. Dostal jsem to největší - asi 300 polárních lišek. Tato práce spočívala v tom, že jsem kleštěmi uchopil samici za krk, vyndal ji z klece, zkontroloval velikost přirození a podle velikosti ji hodil k samcovi. Zní to jednoduše, ale chytit agresivní, vzteklou lišku za krkem byl nadlidský výkon. Ty nejvzteklejší lišky (a nebylo jich málo) se nenechaly ihned chytit, a tak se opakovaně zakusovaly do železných kleští. Po chvíli takto marného pokusu chytit lišku za krk následoval proud krve z tlamy. Začal jsem těmto incidentům předcházet. Petr mi ukázal, jak na to. Takto vzteklé lišky jsem velmi agresivně kleštěmi natlačil na zadní pletivo, mnohokrát se přidusily, a velmi rychle jsem je za ocas vytáhl z klece ven. Ty klidnější na tom nebyly o moc lépe. Nechaly se uchopit za krk, ale bylo to pro ně natolik stresující, že se každá (a pokaždé) podělala a pomočila. Když jsem takto vystresovanou samici hodil do klece k samci, zkontroloval jsem, jestli se neperou. Když se zdálo všechno v pořádku, pokračoval jsem v přehazování. Ale zdání klame. Po návratu ke kleci, kde byly lišky asi 15 minut o samotě, měla samice celý bok od krve. Nestávalo se to často, ale občas se pokousaly. Pohled na zkrvavenou lišku byl hrozný. Nijak jsem ji neměl ošetřovat, proto jsem ji pouze vyndal od samce a dal do prázdné klece."

Neexistuje dobrá nebo špatná farma, protože jakékoli podnikání se zvířaty vede k jejich utrpení. Hlavní jsou peníze, a ne životní pohoda zvířat.Pro zákaz kožešinových farem jsou i známé osobnosti, jako Dara Rolins, Nela Boudová či Bára Hrzánová. Řekněte i vy ne a podepište petici proti chovu kožešinových zvířat. Tu a mnoho více najdete zde (dále také videa z kožešinových farem).


Zdroje:
www.soucitne.cz
www.otevrioci.cz
www.ukaztetovlade.cz
www.protisrsti.cz

-pac a pusu, Dee
 

15 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Pecan Pecan | 27. ledna 2016 v 11:14 | Reagovat

Není nich hnusnějšího než ženská v kožichu, vypadá jak stará ruská ku*va. Navíc to, co dělají s těmi zvířaty, je příšerný.

2 Týna Týna | 27. ledna 2016 v 11:21 | Reagovat

STRAŠNĚ MOC PROSÍM!  Dáš "To se mi líbí" na odkazech pod tyhle dvě fotky?
http://www.mundo.cz/soutez/kaplicka-irsko
http://www.mundo.cz/soutez/pohled-na-dunmore-head :-) moc díky!! :-)
(podmínka je přihlášení na facebook)

3 higurashi-tym-cikady higurashi-tym-cikady | E-mail | Web | 27. ledna 2016 v 11:50 | Reagovat

Podle posledních počtů je v ČR proti kožešinám 78% lidí. Vypadá to, že zákon na úplný zákaz chovu kožešinových zvířat by nebyl zas takovým problémem, ale pořád platí, že největším vývozcem tohoto svinstva je Čína a Skandinávie a řekla bych, že rovněž většina kožešinových výrobků u nás distribuovaných není tuzemského původu. To pak zákon na zrušení farem na našem území je trochu k ničemu, když se stejně všechno bude levně dovážet. To už pak pomáhá opravdu jedině a pouze přestat to kupovat a zcela bojkotovat,a by se to ani cizím zemím nevyplatilo vláčet do české země. Ale vzhledem k tomu, kolik českých ***** se i dnes vyžívá v této směšné a morbidní "módě" (frašce), se obávám, že si na tento den budeme ještě muset počkat....

4 Dee Dee | Web | 27. ledna 2016 v 12:03 | Reagovat

[3]: Já vím, občas je to boj s větrnými mlýny. Ale i tak by se na tom naše země podílet nemusela. Navíc, když je něco zakázané, tak se zase šíří to povědomí, že je to asi špatné. Jim to takto připadá prostě úplně normální, když tam ty zvířata na kožešiny "stejně jsou".

5 Lucinka Lucinka | 27. ledna 2016 v 12:05 | Reagovat

Já třeba nosím kožich, co mám po babičce, ta ho měla po své babičce. Ale nový bych si nekoupila.

6 Tai Todd Tai Todd | Web | 27. ledna 2016 v 12:34 | Reagovat

Podle mě je v dnešní době pravá kožešina jen rozežranost. Jsou i jiné možnosti.

7 Seina Seina | Web | 27. ledna 2016 v 12:57 | Reagovat

V dnešní době už naprosto nechápu, jak někdo může nosit pravou kožešinu, pokud se někomu líbí, jak to vypadá, tak se přece dá uměle vyrobit to samé, hřeje to a nežijí kvůli jednomu kožichu desítky zvířat v odpornejch farmách a nezabíjí se. I kdybych byla nejbohatší člověk na světě, nikdy bych nic takového nechtěla. Přečetla jsem si jen pár těch komentářů, co máš na ukázku v článku a z tý lidský rozežranosti a marnivosti je mi zle.

8 CeCe CeCe | 27. ledna 2016 v 12:58 | Reagovat

Bože ty slepice z Vinted musí mít v hlavě fakt jen umělé kozy a nalepovací řasy.

9 Honey Honey | 28. ledna 2016 v 12:09 | Reagovat

Ne, že bych byla nějaká aktivistka, ale připadá mi nechutné, obléct na sebe mrtvolu.

10 Vegangirl Vegangirl | 10. února 2016 v 10:43 | Reagovat

Skvělý článek, doufám, že alespoň několika lidem otevře oči.

11 Klíčnice Klíčnice | Web | 19. února 2016 v 11:48 | Reagovat

Kdo chce kožich nosit, ať si ho nechá narůst na vlastním těle. :-D

12 jarda jarda | E-mail | 20. dubna 2016 v 10:28 | Reagovat

teda nejsem bohatej a kozichy  nejsou ani muj styl ale musim se smat jakej jerozdil mezi prasetem kralikem kravou norkem gepardem ne zadnej vsicni jsou to zvirata stejne jako lide tady potrebuje jen par jedincu nad necim onanovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama