Kamenný vrch

30. ledna 2016 v 16:21 | Dee |  Hory a příroda
Cena: 0,- Kč
Délka trasy: 4.35 km
Obtížnost: nízká


Už dlouho jsem měla v plánu užít si pozkouškový víkned někde venku, na výletě. Bohužel M. onemocněl a nebyl schopen vyrazit někde na výšlap či do jeskyní, což byl můj původní plán. Rozhodli jsme se teda pro přírodní rezervaci Kamenný vrch v Brně, kterou máme doslova za domem.


Přírodní rezervace Kamenný vrch se rozprostírá na rozloze asi 15 hektarů v katastrálním území městských částí Nový Lískovec a Kohoutovice. V roce 1992 se Kamenný vrch stal přírodní rezervací. Důvodem ochrany této lokality je bohatý výskyt koniklece velkokvětého, který zde vytváří jednu z největších populací na světě, a stepní vegetace, jež je na území České republiky vzácná.


Na konci roku 2004 byla na tomto území vyhlášena nařízením vlády rovněž stejnojmenná evropsky významná lokalita Kamenný vrch, a to zejména kvůli ochraně teplomilné květeny a výskytu střevlíka maďarského. Chráněná oblast je z jihu a západu ohraničena ulicí Travní a je částečně oplocena. Přírodní rezervací prochází naučná stezka. Návštěvníci se mohou na osmi panelech dozvědět informace o vzniku přírodní rezervace, jejím rostlinstvu i živočišstvu. V blízkosti přírodní rezervace je pro zájemce k vidění i lesopark Kamenný vrch s rozhlednou.


Vyrazili jsme tedy od zastávky Oblá do kopce k ohraničené části rezervace, poté jsme se vydali směrem k Myslivně. K té jsme nakonec oproti našemu plánu nedošli, protože nás zlákal ukazatel k rozhledně. Nová rozhledna se však bohužel ani nezačala stavět, stará je spíše terasou, která moc dobrý výhled nenabízí.


Procházka to však byla příjemná a my ji jistě na jaře zopakujeme, abychom viděli koniklece.


-pac a pusu, Dee

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Navštívili byste toto místo?

Ano
Ne
Možná

Komentáře

1 Lucy Lucy | 31. ledna 2016 v 14:49 | Reagovat

Ten Špilberk je moc pěkný

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama