Brněnské Vánoce

23. prosince 2015 v 21:34 | Dee |  Koupání, zážitky, sport apod.
Když jsem si již po úspěšném zápočtovém týdnu mohla oddychnout a dát nohy na stůl, rozhodla jsem se protřídit fotky a vybrat ty povedenější k vyvolání (ano, stále si fotky vyvolávám). Mezi nimi jsem našla spoustu fotek z Brna, a to konkrétně z brněnskýckých adventních trhů. Vánoce jsou pro mne nejkouzelnějším obdobím roku a právě v Brně na vás úžasná vánoční atmosféra kouká z každého rohu. Všude voní svařené víno a medovina, do toho hrají koledy...ještě, kdyby nebylo tak 15 stupňů nad nulou a místo sněhu nepadal z mraků nepříjemný déšť a bylo by to dokonalé.

Rozsvícení stromečku
Letos se stromek z Bílovic nad Svitavou rozsvítil dva dny před první adventní nedělí, tedy 27.11.2015. Stromek rozsvítil primátor města Brna a biskup Vojtěch Cikrle. Náměstím Svobody plném lidí procházely také loutky a během rozsvěcování zpíval sbor nádherné koledy.


Trhy na náměstí Svobody
Trhy na náměstí Svobody patří bezesporu mezi ty nejoblíbenější, avšak já upřednostňuji jiné. "Svoboďák" je totiž často nesnesitelně přelidněný a z toho důvodu zde chybí ta pravá atmosféra. Na druhou stranu si zde můžete dát opravdu cokoliv, od známého a skvělého Turbomoštu po cmundu, grilovaný oštěpok či trdelník. Na Svoboďáku si také můžete vychutnat filmy v Zimním kině či poslechnout doprovodnou hudbu. Z nápojů doporučuji mé oblíbené Bombardino, které mi však vždy stačí jedno za rok, pro svou přeslazenost :) Letos už dokonce Brno přidalo vratné hrnečky, avšak oproti zahraničním trošku dražší a mnohem ošklivější. Na Svoboďáku pak nechybí ani Pošta pro Ježíška či Vánoční expres.


Trhy na "Zelňáku"
Moje zřejmě nejoblíbenější trhy. Zde je pro mne mnohem krásnější a vánočnější atmosféra, navíc trošku méně lidí. Ze stánku zde najdete oblíbený Punčový bar i Turbomošt, dále pečené kaštany i nejrůznější řemeslné výrobky. Můj M. si zde každoročně dá zvěřinový guláš, který si velmi vychvaluje.


Trhy na Moravském nám.
Trhy na Moraváku zdatně nahrazovaly Zelňák, když tam probíhala rekonstrukce. Letos však byly pro mne velmi slabé. Jediné zajímavější lákadla jsou velké ruské kolo a jahody s banánem v čokoládě na špejli. Jinak jsme zde neměli důvod letos jít podruhé. Avšak jízdu na ruském kole každému doporučuji.


Trhy u Vaňkovky
Trhy u Vaňkovky jsou novinkou minulého roku. Nejsou zatím příliš známé, takže tady není tolik lidí, což je nesporná výhoda. Navíc se prodejci snaží nalákat na poukazy ze Slevomatu, takže můžete mít horké nápoje mnohem levněji. Nechybí nejrůznější nápoje, letos nejlepší Jack Daniels stánek či stánek s Hustopečskou mandlovicí, kterou mohu doporučit. K poslechu hrají také nejrůznější kapely. A pokud je vám už zima, není problém schovat se na chvilku do Vaňkovky, kde také nechybí zajímavý program.


Stará radnice
Stará radnice je opředena řadou pověstí. Jedna z nich vypráví o tvůrci gotického portálu, mistru Antonu Pilgramovi, ty nejznámější jsou o legendárním brněnském drakovi a brněnském kole. Unikátní symboly města jsou instalovány přímo v průchodu budovy. O Vánocích se můžete dostat také na věž radnice, ze které je krásný výhled na okolí Brna, včetně Špiberku či Petrova. Stojí to za to hlavně v noci.


Betlémy v Letohrádku Mitrovských
Výstava betlémů v Letohrádku se koná každoročně, avšak pokaždé je trošku jiná, navíc nestojí mnoho, takže se nám vyplatilo ji i letos zopakovat. Vidět můžete betlémy z perníku, papírové, dřevěné, ale i z těstovin.


Brněnské podzemí
Během Vánočních trhů je podzemí otevřeno jinak než po zbytek roku, takže když vám vyjde čas, určitě jej nedoporučuji vynechat. Vybrat si můžete z Labyrintu pod Zelným trhem, Mincovny či Kostnice sv. Jakuba plné lidských kosterních pozůstatků.


Špilberk
Ani na brněnském skvostu Špilberku nechybí o Vánocích doprovodný program. Loni jsme se účastnili skvělé výstavy Kam čert (ne)může a jedné vánoční, letos byla výstava pouze kreslených pohádek, což nebylo bohužel nic pro nás.


Prodej vánočních psů
Letos jsem se konečně zašla podívat na veganskou akci Prodej vánočních psů, která má upozornit na krutost spojenou se zabíjením kaprů. Byla jsem hodně překvapená zaslepeností některých lidí, kteří byli zaskočeni a znechuceni věrohodnou "krví" (sirup) a masem (seitan) na veřejnosti, přičemž o pár metrů dále se vesele sekaly kapří hlavy. Na akci se také rozdávaly recepty na Vánoce bez krutosti, které já osobně jistě využiji. Za tuhle akci dávám velké + a doufám, že to třeba někomu opravdu otevře oči.

-pac a pusu, Dee
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ladis Ladis | 27. prosince 2015 v 15:14 | Reagovat

No až na ty psy :D

2 Iris Iris | E-mail | Web | 30. prosince 2015 v 10:24 | Reagovat

Děkuji za fotky, já se letos opět na trhy nedostala :-(
Ty vánoce z nich dýchají, krásně jsi to zachytila, i to kolo :-)

3 Neptún Neptún | 5. ledna 2016 v 15:45 | Reagovat

Turbomošt vás dostane do inej dimenzie. Doporučujem :)

4 Beata Beata | 5. ledna 2016 v 15:47 | Reagovat

Máš tady moc pěkné články, kdysi jsem také tak cestovala, ale pak přišla malá a už to tolik nejde :( Tak si alespoň zavzpomínám u tvých fotek :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama