Listopad 2015

Běh čertů v Gusswerku (Krampuslauf)

30. listopadu 2015 v 13:13 | Dee |  Zahraničí
Stále se ve Vás ukrývá dětská duše, milujete Vánoce a sníh? Pak určitě vyrazte na zájezd do Mariazellu, který je spojen s tzv. Krampuslauf, tedy s během čertů.

Na Běh čertů jsme vyrazili o prvním adventním víkendu, což bylo sice docela brzy před Vánoci, avšak tato událost se koná pouze v jednom termínu.

Pokud Vás při slově čert napadá klasická česká postavička v huňatém svetru, s počerněnou tváří a růžky-parůžky, tak na to rychle zapomeňte, protože tohle v Gusswerku neuvidíte.


Čerti jsou oblečeni do kůží, na hlavách mají obrovské ručně vyřezávané masky ze dřeva, které se dědí z generace na generaci a za pasem mají přivázaný kus kovu, který hrozivě zvoní při každém kroku. Čertí maska může vyjít až na 50 tisíc korun. Tento běh je tradiční záležitost a účastní se v několika skupinách celé rodiny, které tuto záležitost berou opravdu vážně. Některým čertům dokonce svítí oči, jiní neváhají vylézt na zábranu a diváky trošku poplácat koštětem či žíněmi.


Do Gusswerku jsme dorazili za hustého sněžení okolo 16:30, přičemž průvod začínal v 18:00. Již zde bylo pár lidí, avšak na počátku průvodu jich je několik tisíc, což v malém Gusswerku vytvoří opravdu nepříjemnou tlačenici. My jsme si akorát koupili punč a vyrazili jsme k zábranám, kde se nám podařilo chytit místo úplně před pódiem u zábran. Zde nás čekala hodina a půl na sněhu, potmě a v zimě. Chvílema jsem si říkala, jestli to vůbec vydržím. Výhodou byli komentátoři, přičemž jeden mluvil německy a druhý slovensky, takže mohl poslouchat opravdu každý.


V 18:05 začala znít dramatická hudba z filmu Requiem for a dream. Do toho šílené rány a zvuky přímo ďábeské. Nejprve se na pódiu objevili andělé s Mikulášem, kteří dětem rozdali sladkosti. Poté už přibíhali čerti. Necelá hodina průvodu utekla jako lusknutí prsty. Celou dobu mi bušilo srdce a byla jsem doslova unesená z tohoto úžasného představení. Čerti se i prali, váleli po zemi, skákali na zábrany. Jeden mě dokonce poškrábal na hlavě děsivým pařátem, až jsem i vyjekla. Některé skupinky měly i doprovodné efekty, jako ohňostroj, dým, zapálené kříže, hořící vozy apod.


A proč tu vlastně čerti tak řádí? Tato tradice sahá až do 11 st. Podle legendy v adventním čase k lidským obydlím scházeli z hor a lesů strašliví pekelníci, aby ztrestali hříšné smrtelníky. Takové návštěvy si oblíbili i lidé, kteří se pod maskou cítili krytí a nebáli se tak veřejně ukázat svoji nespokojenost s čímkoliv. Pod maskami tak začali běhat skupinky výtržníků, u nichž nikdo pořádně nevěděl, odkud se vyloupnou a co provedou. Proto není divu, že byly čertovské běhy jednu dobu i zakázané. Po jejich oficiální obnově přibližně v polovině 20. století došlo k jakési regulaci, ale i tak jsou rakouské čertovské přehlídky dost divoké a "plné nevybité energie".


Tato akce je jedním slovem úžasná. Avšak doporučuji se pořádně obléct, nezapomenout ani pláštěnku, podvlíkačky a rukavice. Malé děti bych však nechala doma, umím si představit, že by to pro ně mohlo býti spíše děsivé.
A zde je moje slibované video.-pac a pusu, vánočněnaladěná Dee

Nemesis (Jo Nesbo)

30. listopadu 2015 v 12:01 | Dee |  Knihy na cesty
Název: Nemesis
Autor: Jo Nesbo
Rok vydání: 2002
Žánr: Krimi
Hodnocení: ***

Začal podzim. V jedné bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí. Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Případ dostává na starost Harry Hole, jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie, ale zároveň velmi svérázný chlapík, osamělý vlk s neuspořádaným osobním životem a alkoholik, kterému dělá problémy podvolit se jakékoli autoritě. Při vyšetřování mu sekunduje velmi zdatná policejní posila Beáta Lonnová, dcera známého zastřeleného kriminalisty, která zaujala místo Harryho zavražděné kolegyně Ellen Gjeltenové. Krátce po zahájení vyšetřování je ve svém bytě nalezena Harryho dávná láska Anna Bethsenová. Vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu v ten večer, kdy u ní byl Harry na večeři. Téměř vše. Jenže Harry má naprosté "okno" a z návštěvy si nic nepamatuje. Co se vlastně v Annině bytě odehrálo? Když vyšetřování uvízne na mrtvém bodě, rozhodne se Harry využít pomoci Raskola, původem rumunského Roma, Annina příbuzného a legendárního bankovního lupiče, který se sám přihlásil policii a nechal se uvěznit. I z vězení však dokáže tahat za potřebné nitky. Harry uzavře s Raskolem dohodu: Raskol mu pomůže najít bankovního lupiče a Harry oplátkou za to odhalí Annina vraha. Kolotoč událostí se rozbíhá. A to podzim teprve začal.. (oficiální popis)

Po dosti kvalitní Července jsem byla touto knihou dosti zklamána. Jedná se o spíše průměrnou detektivkou, kdy děj je tak překomplikovaný, že je až nereálný. Aby příběh mohl být takový i v realitě, muselo by dojít k obrovské souhře náhod.

Nesbo opět mísil dva příběhy, což mám obvykle ráda, ale tady mne bavil jen ten jeden, a to z Harryho osobního života. I když se Harry mockrát choval hloupě, až nelogicky. Hlavní zápletka kolem vykradení banky zněla z popisu skvěle, na knihu jsem se těšila, nakonec mě však téměř unudila. A motiv? Hodně špatný.

Celkově bych knihu zhodnotila na 57 %, přičemž kniha byla o něco slabší než Švábi.

-pac a pusu, Dee

Vídeň

27. listopadu 2015 v 15:44 | Dee |  Zahraničí
Ve Vídni jsem byla prozatím dvakrát, a věřím, že ji ještě navštívím. Přecejen je to z Brna co by kamenem dohodil. Poprvé jsem ve Vídni byla s dědou, který tento výlet dostal k sedmdesátinám a já jela jako doprovod, aby se neztratil :) (pro zajímavost, bylo mi tehdy 14 let)

Děda mě Vídní protáhl teda dokonale, nejvíce mě zaskočil jeho způsob trávení posledního dne, kdy jsme prostě jezdili metrem a museli jsme vystoupit na každé zastávce, abychom se podívali kolem ní, jestli tam není něco zajímavého.


Schönbrunn


Nejsem schopna vybavit si již veškeré památky, které jsem při tom spěchu tehdy viděla, ale nejvíce jsem si zapamatovala gotický Svatoštěpánský dóm, Radnici, či zámek Schönbrunn.
Mým favoritem však zůstává budova Hunderwasserhaus.
Hundertwasserhaus je dílem rakouského umělce Friedricha Hundertwassera, který do stavby vložil své životní postoje a osobitý vzkaz dalším generacím. Stavba láká svou výstředností navštěvníky Vídně již od roku 1985, kdy byla dokončena. Nachází se v ulici Löwengasse poblíž zastávky Hetzgasse na tramvajové lince N, která jede od stanice metra Schwedenplatz ve směru na konečnou Prater Hauptalee. Zajímavostí je, že původně měla sloužit jako ubytovna pro sociálně slabší. Jako dítě jsem musela vidět i zábavní park Prater, avšak děda mi tehdy bohužel dovolil jít pouze na obrovské ruské kolo.


Hunderwasserhaus


Kdo navštíví Vídeň, nemůže si nedat Sacher dort. Osobně sice čokoládové dorty nemiluji, ale kousek jsem ochutnala :)


Sacher

Podruhé jsem Vídeň navštívila v zimě a musím to doporučit.


Kouzlo vídeňského adventu proměňuje Radniční náměstí v rozzářenou pohádkovou krajinu. Na 150 prodejních stánků nabízí na vánočním trhu vánoční dárky, ozdoby na stromečky, cukrovinky a hřejivé nápoje. Slavnostně ozdobené jsou i stromy v Radničním parku kolem dokola, které plují v moři světel. Zejména pro děti je připravena spousta zábavy, například kolotoč nebo zámek Walta Disneyho. Nedaleko odsud, mezi Uměleckohistorickým a Přírodovědným muzeem, láká návštěvníky vánoční vesnička na náměstí Marie Terezie. V adventním období zde stojí na 70 stánků s tradičními výrobky uměleckých řemesel a s nápady na originální dárky.


Pokud se ocitnete u Přírodovědného muzea, doporučuji navštívit Motýlí dům, kde uvidíte živé exempláže několika druhů motýlů. Osobně jsem větší motýly nikdy neviděla, natož tak zblízka.


Když už jste na vánočních trzích, ochutnejte některý z velké nabídky punčů. Za tématické hrnečky zaplatíte zálohu 2 eura a po vypití je můžete opět za 2 eura vrátit, nebo si je nechat. Také z jídla je velký výběr, já tradičně neodolala pečeným kaštanům. A domů jsem dovezla minibalíčky Mozzartových koulí, což je moje oblíbená sladkost.Zítra se chystám na adventní trhy do Mariazellu, takže budu informovat, zda je to tam lepší než ve Vídni :)

-pac a pusu, Dee

Červenka (Jo Nesbo)

25. listopadu 2015 v 12:47 | Dee |  Knihy na cesty
Název: Červenka (Červenka nese smrt)
Autor: Jo Nesbo
Rok vydání: 2000
Žánr: Krimi
Hodnocení: ****

Norská státní policie zjistí, že někdo připravuje atentát na následníka trůnu. Tehdy začne pro vyšetřovatele strastiplná pouť labyrintem lží a zrady. Nováček Harry Hole sleduje stopy vedoucí do nejtemnější kapitoly norské minulosti, ke skupině kolaborantů s nacisty, kteří svůj boj o konečné vítězství dosud nevzdali. (oficiální popis)

Vzhledem k tomu, že čtu Nesbovu sérii HH v tom pořadí, jak byly psány, byla Červenka první kniha, která mne doopravdy chytla a nepustila. Zpočátku Harry působí jako muž v pozadí a pro nás se odehrává jiný příběh během druhé světové války, pak se ale vrátíme zpět a nastupuje Hole v plné síle. Příběhy odehrávající se v období druhé světové války mám moc ráda, avšak přiznám se, že jsem vůbec neznala norskou část této historie. Díky Července jsem si i něco zjistila, což je pro mne velké plus, když mě kniha nutí jít k PC a vyhledávat další a další informace.

I když zpočátku můžete být zmatení ze stylu vyprávění, na konci se vše propojí a čtenář si řekne: Aha! V předchozích dvou dílech mi vadila občasná přehnanost závěru, zde se tato vada na kráse neobjevovala. Proto mohu opravdu vřele doporučit.

Za mne 85 %

-pac a pusu, Dee

Vraní dívka (Erik Axl Sund)

17. listopadu 2015 v 15:14 | Dee |  Knihy na cesty
Název: Vraní dívka
Autor: Erik Axl Sund
Rok vydání: 2010
Žánr: Krimi, psychologický
Hodnocení: ****

Jak velkému utrpení dokáže člověk čelit nebo vystavit jiné, než sám přestane být lidskou bytostí a změní se v netvora? Jak může zklamání ovlivnit duši, osud, život? Psychoterapeutka Sofia Zetterlundová léčí dva klienty s příznaky mnohočetné poruchy osobnosti, dětského vojáka ze Sierry Leone a ženu s hlubokými traumaty z minulosti. Nikdo jim nenaslouchá. Kromě Sofie… Komisařka Jeanette Kihlbergová vyšetřuje případ mrtvého chlapce, jehož tělo nese známky mučení. Nikdo ho nepostrádá. Kromě Jeanette…(oficiální popis)

Kniha má opravdu skvělé téma a námět. Pro mně však spíše zklamání. Autoři zaplnili knihu abstraktními postavami, kterým prostě nelze věřit jejich chování. Tak se lidé nechovají. Vedení policie je k případu vražd zcela laxní. Děj je plný osobních problémů nudných postav, které jsou pro čtenáře nezajímavé a zbytečné.

Kniha má celkem tři díly, ke druhému se vyjádřím samostatně, třetí jsem zatím nečetla. Vraní dívku jsem však odhalila v polovině prvního dílu, a nečekám, že bych se mýlila. Je to zbytečně natahované, stačilo by vymazat pasáže, které jsou navíc, a byla by jedna, mnohem lepší kniha.

Kniha je psaná velmi jednoduchým stylem, obsahuje krátké kapitoly, takže jde o ideální četbu do tramvaje. Ale pokračování jsem četla bez nějakého nadšení, poprvé se u mě stalo, že je pokračování nějaké knihy na pultech a já ji stále nemám doma.

Dávám 45 %

-pac a pusu, DeeŠvábi (Jo Nesbo)

16. listopadu 2015 v 10:00 | Dee |  Knihy na cesty
Název: Švábi
Autor: Jo Nesbo
Rok vydání: 1998
Žánr: Krimi
Hodnocení: ***

V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na ministerstvu zahraničí panika, neboť velvyslanec měl úzké vazby na norského premiéra. Je bezpodmínečně nutné zabránit politickému skandálu. Opilý Harry Hole se zásobou vitamínu B12 nasedá do letadla, aby sehrál roli užitečného idiota. Jeho úkolem je případ vyřešit, ale přitom se do celé záležitosti co nejméně míchat. Harry se však do takové role vmanipulovat nenechá, a tak se hned po příletu do Bangkoku pouští spolu se svou thajskou kolegyní do vyšetřování. Brzy se ukazuje, že nejde jen o jednu náhodnou vraždu - za zdmi se cosi hemží a šramotí. Cosi, co nesnese denní světlo. (oficiální popis)

Harry Hole mě opět nezklamal. Začátek mi sice dal trochu zabrat, ale potom se to rozjelo. Teoretizovala jsem, ukazovala prstem, teorie měnila, ve výsledku jsem pachatele odhalila mnohem dříve než HH, a to včetně jeho motivu. Nesbo dokáže vystihnout atmosféru, seznamuje nás s místními zvyklostmi, ale ne tolik, jako v Netopýrovi. Při čtení jsem chvílema měla pocit, jako bych v horkém Thajsku plném smogu byla s Harrym.

Kniha je dle mého názoru určitě lepší než Netopýr, i když ty nejlepší kousky teprve přijdou :) Za mne 60 %

-pac a pusu, Dee

Mohyla míru

14. listopadu 2015 v 15:07 | Dee |  Muzea, skanzeny a výstavy
Vstupné: 65/85,- Kč

Otevírací doba:

Duben
pondělízavřeno
úterý - neděle09:00 - 17:00
Květen - Červen
pondělí - neděle09:00 - 17:00
Červenec - Srpen
pondělí - neděle09:00 - 18:00
Září
pondělí - neděle09:00 - 17:00
Říjen - Březen
pondělízavřeno
úterý - neděle09:00 - 15:30
Památník Mohyla míru, nacházející se u obce Prace, je dominantou chráněné památkové zóny Slavkovského bojiště. Památník byl postaven na počest obětem bitvy u Slavkova z roku 1805, kdy porazila Napoleonova armáda armádu ruskou a rakouskou. U mohyly se nachází příjemná kavárna a moderní muzeum, která připomíná slavkovskou bitvu. Výstava je multimediální a velmi zajímavá, nejedná se opravdu o žádnou nudu.


Samotný památník bohužel podléhal rekonstrukci, takže jsme jej nemohli navštívit uvnitř.

výhled na bojiště

K mohyle se dostanete autobusem č. 48 ze zastávky Úzká (u Vaňkovky) do obce Prace. Odtud je to 1,2 km pěšky k mohyle. Druhou možností je autobus č. 40 z Úzké do Sokolnice, odkut je to 2,5 km k mohyle. My zvolili první trasu s tím, že zpět půjdeme do Sokolnice. Bohužel jsme si spletli vesnice a skončili jsme ve vesnici Hostěrádky - Rešov, odkud nejezdily autobusy a museli jsme čekat přes 2 hodiny na vlak. Ale bylo tam pěkně :)

-pac a pusu, Dee

Ty (Caroline Kepnes)

14. listopadu 2015 v 9:00 | Dee |  Knihy na cesty
Název: Ty
Autor: Caroline Kepnes
Rok vydání: 2014
Žánr: Psychologický thriller
Hodnocení: ****

Guinevere to ještě neví, ale narodila se pro něj. A Joe je odhodlán udělat vše pro to, aby i ona pochopila, že oni dva tvoří dokonalý pár. Když v následujících dnech její svět rozmetá série velmi nešťastných a dosti podivných náhod, je Joe jediný, kdo jí nabídne pomoc a útěchu. Ale to není zdaleka všechno, co je své vyvolené připraven poskytnout! Je s ní i ve chvílích, kdy to jeho vyvolená netuší - dokonce i když o to ani nestojí. On přece ví nejlíp, co je pro ni dobré, a ve své velkodušnosti dokonce přehlíží i vady, které se skrývají za Guineveřinou dokonalou fasádou. Opravdová láska bolí, to už Joe pochopil, a Guinevera to brzy pochopí taky. Obsesivní vztah se začíná rozjíždět po spirále smrti...

Thriller Ty je až perverzně chytrým záznamem chorobné posedlosti, při jehož čtení vám bude nejspíše poněkud úzko. Vlastně dosti úzko. Přesně jak to autorka zamýšlela. (oficiální popis)

Přesně jak stojí v oficiálním popisu, z této knihy mi bylo velmi úzko. Při čtení ani nedýcháte a když s knihou skončíte, zjistíte, že si najednou hlídáte záda a občas kontrolujete, jestli někdo nestojí za oknem.

Kniha je psaná v druhé osobě, kdy Joe vypráví Guinevere, proč jsou si souzeni. Spisovatelka příběh podává velmi čtivě, často odkazuje na moderní literaturu (S. King, D. Brown). Počítám s tím, že ne každý knihu ocení, ale já sama bojovala s vytrvalým stalkerem, takže vím, o co v knize jde. Navíc je pro mne velmi neotřelé vyprávějí právě z jeho strany, nikoli ze strany oběti či podání nezaujaté osoby - detektivka.

Prostě doporučuji. Už proto, aby více žen pochopilo, kolik nebezpečí je kolem nás a do kabelky přibalily pepřák :) Za mne 89 %

-pac a pusu, Dee

Vitální restaurace

13. listopadu 2015 v 14:31 | Dee |  Gastro
Usmívající seUsmívající seUsmívající seUsmívající se

Adresa: Vendryně 1017, 739 94

Web: http://restaurace.vitalityslezsko.cz/

Tak jsme se s rodiči a M. rozhodli vyrazit na mé narozeniny na oběd. A byla to fuška, vybrat tu správnou restauraci. Třinec není Brno a těch příležitostí není tolik, navíc jsem si opravdu nechtěla dát smažák nebo samotný salát. Nakonec jsem vybrala Vitální restauraci, jenž je součástí sportovních areálů Vitality Slezsko, a to proto, že jídelníček pomáhala tvořit paní Kolláriková (odkaz), kterou prostě považuji za spičku v odvětví zdravé výživy.

Táta a M. si dali maso, které si vychvalovali spíše pro skvěle dochucenou omáčku. To my s mámou využili bio nabídku a daly si tofu po čínsku s polentou a restovaný tempeh s bulgurem. Obojí bylo prostě dokonalé, až na zmatenou obsluhu.


Nakonec jsme to dorazily nápojem z mandlového mléka a matcha čaje a zdravě nasycení jsme vyrazili domů. Výhodou restaurace je, že disponuje také bowlingem a v létě minigolfem, pro náročnější je na dosah tenis či badminton. Příjemně překvapená jsem byla také z toho, že ceny nebyly nějak zvlášť vysoké. Restaurci tedy opravdu mohu doporučit :)

-pac a pusu, Dee

Hypnotizér (Lars Kepler)

11. listopadu 2015 v 11:50 | Dee |  Knihy na cesty
Název: Hypnotizér
Autor: Lars Kepler
Rok vydání: 2009
Žánr: Krimi
Hodnocení: ***


Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat. Jedné prosincové noci mu zavolá kriminální inspektor Joona Linna a prosí ho, aby okamžitě přijel do nemocnice k těžce zraněnému patnáctiletému chlapci, kterého policisté objevili jako jediného přeživšího v rodinném domku. Erik se v minulosti po dlouhou dobu věnoval hypnóze a pouze s jeho pomocí může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Erik však praxi hypnotizéra ukončil před deseti lety a žádost o pomoc v něm probudí bolestné vzpomínky. Komisařovu prosbu zprvu odmítne, nakonec se však nechá přesvědčit a všichni se rázem ocitnou ve víru dramatických událostí. Erik je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení. (oficiální popis)

Severské krimi zaznamenalo po Larsonově Miléniu velký boom. A není divu, obecně bych řekla, že detektivky z těchto oblastí patří opravdu mezi ty nejlepší. Akorát mám teda poněkud větší problém s pamatováním si jmen hlavních hrdinů a na počátku jsem poněkud zmatená.

Lars Kepler nabízí čtenáři několik paralelních příběhů, některé se v průběhu děje spojují, některé spolu souvisí jen velmi málo. Hypnotizér není klasická detektivka, která by čtenáře udržela až do konce v napětí, kdo že je vlastně vrah. Naopak, autor odkrývá karty dle mého názoru moc brzy, čtenář je v předstihu a chápe souvislosti dříve, než detektiv.
Poněkud zvláštní je použití přítomného času, v důsledku čehož je text těžkopádný a působí trochu neobratně.
Závěrečná část sice nabírá větší tempo, ale je spíše zmatená a nepřehledná, než dynamická. Protože je v této fázi příběhu už konec jednoznačně předvídatelný, může tato část působit nudně a zdlouhavě.
Celkově je Hypnotizér zdařilá detektivka, která si pohrává i s psychologickou tématikou prostřednictvím hypnózy. U Keplera je fajn, že jej pochopí každý, nepouští se do dlouhých popisů, odborných termínů či rozborů na téma aktuální politické situace. Občas mi však připadalo, že postavy jednaly až nelogicky, takže doporučuji číst někde osamotě, kde můžete nahlas vykřikovat:"Ne! Tam nechoď! Proč jsi to udělal!?"

Knize bych dala asi 65 %, každopádně jsem si hlavního hrdinu Joonu Linnu velmi oblíbila a už kvůli němu jsem v čtení Keplerovek pokračovala.
-pac a pusu, Dee

Netopýr (Jo Nesbo)

11. listopadu 2015 v 11:26 | Dee |  Knihy na cesty
Protože přes zimu necestuji tolik, jako v létě, a nechci, aby můj blog jen tak odešel na zimní spánek, rozhodla jsem se založit další rubriku, a to rubriku s mými recenzemi knih. Nemyslím si, že by to bylo téma úplně mimo, které by sem nepatřilo, protože mít správnou knihu na cestu je pro mne osobně velmi důležité. Často je to hlavní důvod, proč mám problém vejít se do váhového limitu na letišti. Načteno mám hodně, začínala jsem ve 12 letech na červené knihovně, což je sice brak jak vyšitý, ale díky němu jsem alespoň četla a později přešla i na kvalitnější literaturu.

Název: Netopýr
Autor: Jo Nesbo
Rok vydání: 1997
Žánr: Krimi
Hodnocení: ***

Harry Hole, hlavní hrdina této knihy a policista z Osla, je poslán do Sydney, aby zde objasnil vraždu norské herečky Inger Holterové. S případem mu má pomoci jeho australský kolega Andrew Kensington, aborigin. Oba nekonvenční policisté se brzy spřátelí a Hole se od Kensingtona dozvídá mnoho zajímavostí o Austrálii, její historii i o životě v samotném Sydney. Vražda Inger Holterové navíc není ojedinělým případem. Na celém západním pobřeží Austrálie jsou znásilňovány a občas i zardoušeny mladé blondýnky. Úkolem obou kriminalistů je dopadnout psychopatického vraha co nejdříve. (oficiální popis)

Netopýra, což je první kniha s hrdinou HH, jsem četla až po Nesbovém románu Lovci hlav, který mi přišel úžasný. Máma četla Netopýra ještě přede mnou a velmi ho kritizovala, dokonce knihu snad ani nedočetla do konce. Mně se kniha docela líbila, ač měla dosti slabých pasáží. Kdybych neměla v té době už doma další dva díly, nevím, zda bych měla příležitost tolik si Nesba oblíbit.

Dobrá detektivka se u mne pozná tak, že mi na konci spadne čelist z omračujícího odhalení. To se však u Netopýra nestalo a již docela dlouho jsem tušila rozuzlení. Pak mám ráda možnost druhou, a to styl alá Colombo, tedy kdy čtenář i policista znají vraha a baví se jeho dopadením. Ani toho se však u Nesba nedočkáme. V českém překladu knihy se docela často vyskytují anglicismy či celé věty v angličtině, které navíc mají poukazovat na australský dialekt. Anglicky rozumím, avšak toto mi připadalo spíše jako poněkud rušivý element. Některé části knihy pak byly docela zdlouhavé a nudné, obvykle se jednalo o místa, kdy byla popisována Austrálie a zvyky místního obyvatelstva. Nepopírám, že i to může být zajímavé, ale ne v detektivce.

Knihu bych s ohledem na jiné a lepší hodnotila asi 55 %. Každopádně, pokud chcete číst celou Nesbovu sérii s HH, nelze ji vynechat, HH příběh navazuje a sám hrdina se skrz deset dílů rozvíjí a mění. K horšímu.

-pac a pusu, Dee

ZOO Olomouc

2. listopadu 2015 v 11:28 | Dee |  ZOO
Vstupné: 70 - 110,- Kč

Otevírací doba:

Leden - Únor
pondělí - neděle09:00 - 16:00
Březen
pondělí - neděle09:00 - 17:00
Duben - Srpen
pondělí - neděle09:00 - 18:00
Září
pondělí - neděle09:00 - 17:00
Říjen - Prosinec
pondělí - neděle09:00 - 16:00

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček se nachází necelých 10 km od centra Olomouce. V Zoo najdete okolo 300 druhů zvířat, několik pavilonů, safari a vyhlídková věž.

Pokud chcete vidět úplně vše, co Zoo nabízí, doporučuji vzít si u pokladny mapu, abyste nebloudili, jako se stalo občas nám. Zoo je opravdu pěkné, výběhy působí přírodním dojmem, i když přirozené prostředí zvířatům nenahradí.


Nejvíce nás zaujala nádrž se žralokem, pavilon netopýrů, kde netopýři létají návštěvníkům přímo nad hlavami a samozřejmě volný výběh psounů, kterým můžete projít. Hned mi to připomnělo můj rozhovor s tátou, když mi bylo asi deset let:

Já: Tati, tati, včera jsem viděla ve zverimexu psouna, on by táááák sladký.
T: Hm.
Já: Koupíš mi toho psouna tati?
T: Vždyť máš už morčata a křečky a psy.
Já: Ale tatííí, já si na něho ty tři tisíce dám!

Po vyslovení oné částky tátovi zaskočilo a málem se udusil. Již tehdy jsem se naučila, že nikdy nemám na chlapa mluvit, když jí, nebo se dívá na sport. A už vůbec ne, když se dívá na sport u jídla. Psouna jsem nicméně nedostala a ani v Olomouci se mi nepovedlo ho nenápadně ulovit.


V Zoo samozřejmě nechybí ani žirafy, lvi, medvědi či vlci. Určitě však doporučuji zakoupit si jízdenku na vláček, který vás zaveze na safari, které pěšky není přístupné. Zatím v něm sice vidíte spíše kozy, kozorožce, jeleny a podobná zvířata, avšak je to zajímavý zážitek. Cena vláčku je 40,- Kč.

-pac a pusu, Dee