Říjen 2015

Maďarsko - Békescsaba

30. října 2015 v 10:03 | Dee |  Zahraničí
Není nadto být Čěška a mít přítele Slováka, jehož otec žije v Maďarsku. Díky tomu můžeme s M. jezdit na výlety za hranice docela levně. Do Maďarska jsme se vydali právě za M. otcem.

Ubytovali jsme se ve městečku Békéscsaba, které se nachází na jihovýchodu Maďarska, téměř u Rumunských hranic. Po skončení nadvlády Turků se zde přistěhovala spousta Slováků, kteří zde žijí dodnes, avšak nejsou příliš oblíbení.


Město je spíše menší a působí takovým lázeňským dojmem. Všude je spousta fontán a koupaliště působí spíše jako lázně. Koupaliště je právě to, co mne zde nadchlo nejvíce. Krom plaveckého bazénu je zde několik termálních bazénů jak uvnitř, tak venku. Uvnitř je také několik saun a vodních pár.


Poslední den jsme navštívili nedaleké město Gyula, které je známé právě pro termální lázně a středověkký hrad. Obojí jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít :-)


Jsou dvě věci, co bych Maďarsku vytknula. A to naprostá neznalost jiného jazyka nežli jejich vlastního a maďarská kuchyně. Ano, guláš mají jistě výborný, to nemohu jako vegetarián posoudit. Ale po pár dnech jsme si opravdu neměli co dát, a to ani M. který jedl maso. Naopak skvělé bylo maďarské pečivo a zákusky.


-pac a pusu, Dee

Plány na příští léto

30. října 2015 v 9:36 | Dee
Léto už dávno skončilo, i když ani nevím, kam ty dva měsíce utekly, a tak začínám plánovat léto příští. Protože mě čekají státnice a humbuk kolem hledání práce, vůbec nemohu plánovat dovolenou v zahraničí. Ale to nevadí, s M. si rádi zopakujeme naše dobrodružné výlety autem po krásách naši nádherné České republiky.

Prozatím jsem si vytvořila následující seznam památek, na které bych se chtěla podívat. Naše plány se průběžně mění, jezdíme autem a obvykle v něm i spíme a někdy naopak objevíme místa, která na našem seznamu ani nebyla.Z hradů bychom chtěli navštívit Zruč n. Sázavou, Ralsko, Pravda, Andělská hora, Krašov, Točník, Rabí, Zvíkov a Choustník.Dále nemůžeme vynechat zámek v Litomyšli, Orlík, Kozel a poklad Hlubokou n. Vltavou.Samozřejmě nemůžeme vynechat památky přírodní, a to Besedické skály, Malou skálu, Pančavský vodopád, Kokořínsko, rezervaci Soos, sochy Michala Olšiaka, Černé a Čertovo jezero na Šumavě, Boubínský prales a stezku v korunách stromů na Lipně. Po cestě se určitě zastavíme v Českém Krumlově a sluncesenových Hošticích.A Vás se ptám, milí čtenáři, můžete mi doporučit další zajímavá místa v ČR? Upřednostňuji oblast Čech, neboť bydlím v Brně a rodiče mám v Třinci, tudíž oblast Moravy a Slezska navštěvuji i mimo prázdniny. Nejraději mám pak přírodní památky, konkrétně skalní města. Děkuji za Vaše rady :)

-pac a pusu, Dee

Exit game - Wonderland

28. října 2015 v 13:41 | Dee |  Koupání, zážitky, sport apod.
Znáte únikovou hru Exit game? Ne? Chyba.

Web: zde


Adresa: Masarykova 32, Brno

Únikové hry přišly z Japonska a brzo se rozšířily po celém světě, v Evropě pak především v Maďarsku. U nás je najdete v Praze a Brně, přičemž v Brně jsou již tři, tudíž doufám v brzké snížení cen.

Exit game je týmová úniková hra, která prověří vaše schopnosti od logického uvažování po schopnost pracovat v týmu. Do hry se může zapojit 2-5 hráčů. My šli však s M. jen dva a bylo to dost náročné, již při instruktáži jsme byli upozorněni, že ve dvou moc šancí nemáme. Osobně si však myslím, že naopak v pěti lidech by v místnosti nastaly zmatky a hráči by se překřikovali a přetahovali o nalezené indície.


A o co vůbec jde? Na 60 minut jste zavřeni v místnosti, ze které musíte najít cestu ven. Předem vůbec netušíte, jaký typ hádanek na vás čeká, proto je možné, že se na prvních dvacet minut zcela zaseknete, tak jako my. V Exit game najdete hned tři místnosti, a to Wonderland (Alenka v říši divů), Dark Lab a Prison Break, přičemž každá z místností má svůj samostatný scénář od kterého se také odvíjejí jednotlivé šifry.

Nebudu ve svém článku prozrazovat jednotlivé šifry, ale musím se přiznat, že my se z místnosti nedostali. Bohužel jsme se zasekli na půlhodinu zbytečně na jedné šifře a pak jsme to již nedohnali. Můžete dostat nápovědu, avšak ztratíte za to čas. Ale já nápovědu doporučuji, neboť se vyhnete takovému "zaseknutí".

Voucher ke hře jsme pořídili na Slevomatu za 999,- Kč, což však nedoporučuji, protože jsme až pozdě zjistili, že studentský vstup stojí 750,- Kč a párový dokonce 500,- Kč.

Pokud máte rádi filmy jako Kostka či Saw, určitě neváhejte, my půjdeme brzy znova. A pokud se bojíte opakování, tak zbytečně, cca jednou za tři měsíce se jedna z místností změní.

-pac a pusu, Dee

Makedonie

17. října 2015 v 15:48 | Dee |  Zahraničí
Do Makedonie jsme se zajeli podívat během pobytu v Albánii. Už cestou na hranice jsem byla nadšená místní přírodou, hory v Albánii a Makedonii jsou opravdu překrásné. Na hranicích jsme si připomněli dobu před Schengenem, neboť jsme si zde v koloně trochu počkali.


Nejprve jsme navštívili klášter sv. Nauma na břehu Ohridského jezera. Svatý Naum byl žák Cyrila a Metoděje a tento klášter se brzy stal centrem vzdělání a kultury. Původní kostel, který nechal sv. Naum zhotovit, byl za osmanské nadvlády zničen a v 16. století byl na jeho místě vystavěn kostel nový. Stavba, která nese byzantské rysy, se může pyšnit bohatou freskovou výzdobou. Uvnitř najdeme hrob sv. Nauma, pokud k hrobce přiložíte své ucho, můžete údajně ještě stále slyšet tlukot Naumova srdce. Impozantní klášter se tyčí na skále nad jezerem a je hojně navštěvován turisty. Celkově se nám tato stavba velmi líbila, navíc je od ní impozantní výhled na jezero. Vstup do kláštera je zpoplatněný, dá se však platit eury.


Po cestě od kostela zpět do přístavu jezera můžete narazit na kouzelný pramen, který údajně léčí neplodnost. Ochutnala jsem, ale zatím se na mne nějak neprojevil :-D Můžete se zde také svézt lodičkou po řece, my to bohužel už nestihli. Jako suvenýr doporučuji ohridské perly, nejedná se o pravé perly, ale šperky vyrobené z šupin ohridských pstruhů.


Dále jsme pokračovali do města Ohrid, kde jsme viděli sochu Cyrila a Metoděje, hrad a římský amfiteátr. Město se mi velmi líbilo, odevšad jsme mohli vidět jezero. Navíc ve městě byly krásné roubené domečky. Jezero Ohrid patří mezi nejstarší jezera na světě. Je poměrně hluboké a prozatím také velmi čisté. V Makedonii je, stejně jako v Albánii, poměrně levno, takže si zde můžete užít dovolenou bez nějakého omezování.

-pac a pusu, Dee

Medvědí soutěska

11. října 2015 v 19:50 | Dee |  Skály, skalní města
Slevový portál: Slevotéka (www.slevoteka.cz)

Medvědí soutěska se nachází v Rakousku, spolkové republice Štýrsko, které nabízí nádhernou horskou krajinu s jezery, horskými loukami, vodopády či hlubokými lesy. Mimo jiné se zde také nachází nejmladší rakouský národní park Gesäuse s příkrými skalisky a soutěskou, kterou protéká řeka Enns. Štýrsko je proto často nazýváno jako "zelené srdce Rakouska" nebo "zelené markrabství". Asi čtyřicet kilometrů od hlavního města Štýrska Graz se nachází vesnička Mixnitz, odkud jsme se pak pěsky vydali přímo do Medvědí soutěsky.


Výstup soutěskou přes necelých dvě sta žebříků, můstků a dřevěných lávek trvá asi dvě hodiny a uvidíte 24 vodopádů, které nejde přehlédnout ani přeslechnout. Většina cesty je dosti bezpečná a lávky jsou opatřeny zábradlím, občas jsem se však přecejen bála (ale já jsem posera, mnou se neřiďte). Po cestě je několik odpočívadel a pokud nejse opravdu ve špatné kondici, s výstupem nebudete mít nějaký problém. Na konci soutěsky se nachází malebná hospůdka U dobrého pastýře (Guter Hirte), od které se můžete dostat k jezeru Teichalm, nebo se vydat k další hospůdce, kde je nádherný výhled na Alpy, popř. rovnou vyjít na vrchol Hochlantsch (1720 m.n.m).


Přestože nejsme nějak zdatní, chtěli jsme z výletu mít co nejvíce, takže jsme vyrazili alespoň k druhé hospůdce. Vyškrábali bychom se i na vrchol, bohužel organizace zájezdu trošičku pokulhávala, neboť nebyl čas stihnout vše, pokud jste nešli opravdu rychle bez zastavení.


Z hospůdky jsme vyrazili k jezeru Teichalm, kde se dá půjčit šlapadlo. U jezera se nachází osm metrů vysoká trojská kráva a celkově je zde velmi hezky.


Zájezd se Slevotékou mohu vesměs doporučit, krom časové tísně jsme s nimi neměli žádný problém. Co se týče náročnosti, tak paradoxně nejhorší byl úsek z Mixnitzu k začátku soutěsky. Zbytek jsme zvládli vycházkovým tempem. Rakouské značení cesty mi však příliš nevyhovovalo, značí se podle času, stejně jako na Slovensku, což nemusí tak úplně odpovídat. Navíc značek bylo opravdu málo a často jsme měli pocit, že jsme určitě museli zabloudit.


-pac a pusu, Dee

Chtěla bych žít s hromadou peněz jako chudý člověk

1. října 2015 v 13:23 | Dee
Na chvíli se zastavte a zeptejte se sami sebe, zda jste neúplatní. Jste? Já to osobně říct nedokážu. Pokud by mi někdo nabízel dest tisíc, sto tisíc, milion, dva...za nějaký nemorální čín nebo jako úplatek, asi bych odmítla. Ale co třeba takové množství peněz, které by Vám změnilo celý život?


Jsem studentka práv a pracuji v advokátní kanceláři a u soudu. Po nějaké době této práce se mé hodnoty zcela změnily. Zásadně nesedám do auta, pokud jsem večer předtím popíjela, nechodím domů za tmy sama a v autě používám pás i na zadních sedadlech. Také jsem ale zjistila, že milion korun opravdu není velké množství peněz. Obzvlášť pokud jej vyhrajete a velkou část z něj odvedete na daních. To však neznamená, že bych si s jedním takovým nezdaněným neporadila :-)

V první řadě bych alespoň 50.000,- věnovala charitě. Většina lidí posílá peníze do dětských domovů či do rozvojových zemí, proto já bych zvolila jinou cestu a přispěla na pomoc zvířatům, pro boj proti velkochovům a na pomoc útulkům. Protože jsem však velmi nedůvěřivá, volila bych cestu nákupu potřebných léků a krmiva, nikoliv přímé zaslání peněz.

Dále bych koupila dovolenou mým rodičům, kteří mi umožňují studium a život bez většího strádání. Ale protože nesouhlasím s tím, že jezdí jen do Řecka, pěkně bych je poslala natruc tam, kde ještě nebyli :-) Babičky s dědou bych poslala do lázní, i když by hudrali, že za ně nemám utrácet :-)

Cca 500.000,- Kč bych se pokusila investovat, M. je ekonom, třeba by o něčem věděl :-) Každopádně bych se z milionu pokusila udělat milióny. Nepravděpodobné, avšak asi tak stejně jako že mi někdo dá milion :-)

Zbylé peníze bych vložila do sebe. Zajela bych si s M. do USA a/nebo do Austrálie. Koupila bych si nějaké oblečení, protože jsem ženská a hlavně bych si udělala zásoby veganských produktů, které jsou bohužel dosti drahé. Lednice plná lískooříškového mléka, muhaha.

Zklamala jsem? Čekali jste kecy o tom, jak zajistím světový mír? To si asi budete muset pustit pohádku O Popelce. S milionem dokážu udělat radost 7 lidem a pár desítkám zvířat. A to by mi stačilo, vy si se svým (prvním) milionem naložte tak, jak chcete.

"Peníze jsou lepší než chudoba, přinejmenším z finančních důvodů." Woody Allen

-pac a pusu, chudá Dee