Srpen 2015

Ležáky

23. srpna 2015 v 12:00 | Dee |  Muzea, skanzeny a výstavy


Památník Ležáky připomíná tragické události z 24.6.1942, kdy nacisté obec Ležáky vypálili a její obyvatelé, až na dvě dívky, vyvraždili. Ležáky se staly cílem tohoto útoku z důvodu objevení vysílačky Libuše, jenž patřila parašutistům z atentátu na Heydricha.


Dospělí obyvatelé byli zastřeleni, děti převezeny Chelmna, kde byly spolu s dětmi z Lidic popraveny v plynových komorách. Dvě přeživší holčičky byly poslány do Německa na převýchovu. Popel obětí byl vysypán do Labe.


Na místě Ležáků dnes můžete navštívit muzeum, kde se platí drobné vstupné a dozvíte se vše o historii tohoto místa, dokonce můžete vidět fotografie všech obyvatel. Po domcích zbyly jen základy s památníky označující čísla popisná a jméno rodiny, která v domku žila.


Ač velmi smutné místo, věřím, že by nemělo zůstat zapomenuto a lidé by měli znát svou historii.

-pac a pusu, Dee

Slatiňany (13. komnata)

22. srpna 2015 v 12:00 | Dee |  Zámky
Otevírací doba: zde

Vstupné: 70-100,- Kč

Zámek Slatiňany se nachází na úpatí Železných hor a je jako zámek velmi moderní. Na zámku se také nachází hipologická sbírka, a to jedna z největších na světě.


Prohlídkoiu provází žokejka Lata, jenž se stala jedinou ženou, která vyhrála Velkou pardubickou. Na tuto prohlídku jsme se jako milovníci koní těšili nejvíce, proto jsme si taky zde objednali otevření 13. komnaty. Musím však říct, že oproti ostatním byla spíše slabší.


Samotné otevření komnaty se nám nevydařilo, neboť došlo k technickým problémům, za což se nám velmi sympatický kastelán moc omlouval. Do komnaty jsme tedy jen nahlídli s tím, že si plnou verzi necháme na hrad Kozel v Plzni. I nahlídnutí však stálo za to, nebudu ale prozrazovat. Kastelán nás pak vzal i do dobové koupelny a na hradní věž. Jeho výklad byl prostě skvělý, doufám, že také provádí, protože by byla škoda o něj připravit turisty.

Zajímavost: Ve Slatiňanech se natáčel populární seriál o koních Dobrá voda.
-pac a pusu, Dee

Kačina (13. komnata)

21. srpna 2015 v 18:58 | Dee |  Zámky
Otevírací doba: zde

Vstupné: 80-130,- Kč


Zámek Kačina se nachází nedaleko Kutné Hory a sídlí zde Muzeum českého venkova, zaměřené na historii i současnost venkova, zemědělství a potravinářství. V zámeckém parku můžete najít také čokoládovnu s výbornýma pralinkama.


Na zámku žil známý český rod Chotkové, proto se každoročně pořádají tzv. Chotkovské slavnosti. Na zámku neprovádí nikdo jiný než duch hraběte Rudolfa Chotka, jenž propadal kartám a alkoholu. V kartách málem prohrál také celé své jmění.


I když některé prohlídky z programu Otěvřete 13. komnatu byly lepší, i tato byla velmi zajímavá a duch Rudla mne místy i docela děsil.

Zajímavosti: Natáčel se zde např. díl seriálu Dobrodružství kriminalistiky

-pac a pusu, Dee

Steak bar a Salad Bar u Matěje

21. srpna 2015 v 18:25 | Dee |  Gastro
Usmívající seUsmívající seUsmívající se a 1/2 Usmívající se


Adresa: Václavské nám. 4, 284 01 Kutná Hora

Steak Bar u Matěje jsme objevili úplnou náhodou, když jsme hrozně hladoví běhali po Kutné Hoře a hledali něco k jídlu. Málem jsme už skončili v klasické pizzerii, ale zvědavost nás hnala dál. Ani bych nečekala, že ve Steak baru najdu něco vegetariánského, ale opak byl pravdou. Měli vegetariánský burger, jedno z mých nejoblíbenějších jídel.


M. si dal hovězí burger s jalapenos a byl z něj úplně hotový. Já zvolila samozřejmě ten vegetariánský, k tomu ještě extra porci grilované zeleniny. Potěšila mě domácí houska, se zeleninou už to bylo horší. Ta grilovaná extra byla velmi hořká, zřejmě stará cuketa. Burger mi připadal na svůj obsah předražený, stál 115,- Kč a obsahoval jen grilovanou zeleninu a dresing. Zeleniny byla asi polovina co té přílohové, a ta stála 40,- Kč. Zřejmě jsem tedy ochutnala tu nejdražší housku na světě :-D Za to bych dala jen tři smajlíky, ale polovina navíc za příjemné prostředí na zahrádce a výborné domácí limonády.

-pac a pusu, Dee

Karlova Koruna (13. komnata)

18. srpna 2015 v 15:43 | Dee |  Zámky
Vstupné: 70 - 110,- Kč

Otevírací doba: zde

Zámek Karlova Koruna se nachází v Chlumci nad Cidlinou a jedná se o vrchol iluzivního baroka v Čechách. Zámek nechal vybudovat František Ferdinand Kinský a jeho půdorys připomíná královskou korunu (odtud název).


Zámek mě na první pohled nějak neuchvátil, čekala jsem spíše nudnou prohlídku, už proto, že z programu Otevři 13. komnatu mám raději záporáky, což zde provádějící hrabě Oktavián není. Ale zmýlila jsem se, byla to jednoznačně nejlepší z devíti prohlídek, co jsem zatím navštívila.

Oktavián je velký šprýmař, který se sám pochlubí přidáváním projímadla do jídla a pití hostům, nebo házením myší či žab za oblečení vlastní manželky. Prohlídka byla opravdu pestrá a zábavná, lepší navíc tím, že zde nebyly děti, ale jen my dva a trojice žen po třicítce. Oktavián nás každého pasoval do nějaké role, tudíž jsme sami otevírali dveře nebo se usazovali za starožitný stůl.

Varování! Pokud si neumíte udělat srandu ze sebe sama, raději na tu prohlídku nechoďte. Oktavián by vás mohl urazit.

Tip: Na zámku Karlova Koruna se konají svatební obřady. Dámy?

-pac a pusu, Dee

Ostaš

17. srpna 2015 v 14:49 | Dee |  Skály, skalní města
Vstupné: 0,- Kč

Otevírací doba: neomezeno

Skalní město Ostaš se nachází nedaleko Police nad Metují, v oblasti Broumovsko. Oproti blízkému Adršpachu není tolik přelidněno, neplatí se ani vstup, pouze 30,- Kč za parkování. Trasa začíná v chatové osadě a můžete zvolit buďto Horní, nebo Dolní labyrint. My si vybrali ten horní, s trasou po modré 3,5 km. Po cestě jsme mohli vidět útvary Mohyla smrti, Jezevčí nora, Čertovo auto aj. Nechyběly samozřejmě ani vyhlídky do krásného okolí.

Čertovo auto


Medvědi


Plánek Ostaš


Zajímavost: v dobách válek se lidé schovávali ve skalách Ostaš

-pac a pusu, Dee

Hotel U Kata *** - Kutná Hora

17. srpna 2015 v 12:01 | Dee |  Pobytové balíčky
Adresa: Uhelná 596, 284 01 Kutná Hora

Cena: 44 eur (cca 1.200,- Kč)

Portál: Plnapenezenka.cz (odkaz) via Booking.com

Znáte systém casback? Právě takto funguje portál Plná peněženka. Je to naprosto jednoduché. Zaregistrujete se na https://www.plnapenezenka.cz/ a pak jen vybíráte z velkého množství obchodů, které s Plnou peněženkou spolupracují. Z oblasti cestování se jedná např. o Slevotéku, Booking.com, Pepa.cz, Nakupvakci.cz aj. Najdete zde i plno obchodů s módou či elektronikou. Z nákupu dostanete na váš účet zpět 1-15 % z ceny nákupu, a to bez poštovného a DPH. Hned po registraci také obdržíte bonus 50,- Kč, pokud si nainstalujete lištičku do prohlížeče, dalších 10,- Kč. Lze získávat odměny za doporučení kamarádům přes váš jedinečný odkaz, a to až do výše 2.000,- Kč. Nasbíranou odměnu si můžete kdykoliv nechat zaslat na váš účet. S jednáním portálu jsem byla velmi spokojená, neboť mne po registraci hned kontaktovali se zájmem, zda je vše v pořádku a zda rozumím podmínkám nákupů. Pokud chcete vydělávat nakupováním, určitě doporučuji. Mne si Plná peněženka získala především pestrou nabídkou obchodů, se kterými spolupracuje a kterým již delší dobu věřím.


Ubytování
Ubytování v hotelu U Kata se mi velmi líbilo. Hotel byl zařízený v rustikálním stylu, čistý, s ručníky i mýdlíčky. Obsluha byla velmi příjemná. V hotelu navíc bylo i wellness, které jsme však my využít nestihli. Jediné, co bych ubytování vytknula byl hluk, neboť jsme byli ubytováni s okny nad terasou restaurace, takže jsme měli docela problémy usnout. Nezmiňovala bych to, kdyby na Booking.com nebyla možnost zadat požadavek na tichý pokoj, což jsme učinili. Docela ironie.


Strava
V hotelu jsme měli zaplacené snídaně formou švédských stolů. Nebylo zde moc potravin na výběr, ale zato kvalitní a chutné. Zvolit jste mohli i celozrnné pečivo, vajíčka, párky, meloun, zeleninu apod. K pití pak KONEČNĚ hotel, kde se daly užít velké sklenice na džus. Obvykle se totiž setkávám s decovými sklenicemi, asi aby toho hosté tolik nevypili.

Hodnocení: Usmívající seUsmívající seUsmívající seUsmívající se
Hotel U Kata i portál Plná peněženka naprosto doporučuji!
-pac a pusu, Dee

Klášter Broumov (13. komnata)

17. srpna 2015 v 11:26 | Dee |  Zámky
Vstupné: 95 - 145,- Kč

Otevírací doba: viz zde

Pro již šestý klíč v programu otevření 13. komnaty jsme si zajeli do Broumovského kláštera. Nebylo jednoduché zde přijet, protože veškeré cesty okolo Náchoda byly rozkopané, avšak nakonec jsme prakticky na minutu přesně dorazili na prohlídku s tajemnou postavou, tedy s loupežnickým synem Lotrandem. Pokud pamatujete na pohádku Lotrando a Zubejda, tak je to přesně ten Lotrando, který se vykašlal na loupežnické řemeslo a věnoval se raději studiu.


Prohlídka byla velmi zajímavá, zpestřená tím, že mimo otázek do soutěže, nám Lotrando pokládal otázky nesoutěžní, za které uděloval čokoládové mince. Samotná hrací karta nebyla obtížná, Lotrando navíc s ohledem na děti dával jasné nápovědy. Ve skupině nás bylo cca 10 lidí, takže žádný velký dav. Prohlídku jsme si určitě užili. Vypíchnout musím obzvlášť kostel, jehož bohatá výzdoba mne opravdu zaujala.

Zajímavosti: natáčelo se zde několik filmů, např. Ďáblova lest či Řád.

-pac a pusu, Dee