Červen 2015

Jeskyně Na Špičáku

30. června 2015 v 8:00 | Dee |  Jeskyně, propasti
Cena: 50/80 Kč

Otevírací doba:

Duben - Červen
pondělízavřeno
úterý - neděle09:00 - 16:00
Červenec - Srpen
pondělí - neděle09:00 - 17:00
Září - Říjen
pondělízavřeno
úterý - neděle09:00 - 16:00

Jeskyně Na Špičáku patří mezi jednu z nejstarších jeskyní v Evropě. Nachází se mezi obcemi Písečná a Supíkovice. Jeskyně je tvořena devonským mramorem a proslavily ji především chodby srdcovitého tvaru.


Do nenápadných jeskyní se dříve ukrývali místní obyvatelé v dobách válek, proto dnes na stěnách můžete vidět různé nápisy. Průvodkyně byla velmi milá a tentokrát se nás sešlo jen pár, takže jsme si prohlídku mohli užít.

-pac a pusu, Dee

Venušiny misky

29. června 2015 v 23:30 | Dee |  Skály, skalní města
Vstupné: 0,- Kč


Velmi zajímavý skalní útvar Venušiny misky se nachází na Smolném vrchu v Rychlebských horách. Vyrazili jsme po zelené z obce Černá voda, kolem rybníku U Dubu. Cesta vedla asi 3,5 km k rozcestí Pod Smolným vrchem, odtud další půl kilometr do prudšího kopce k "miskám".


Venušiny misky jsou skalní prohlubně, které připomínají obrovské mísy. Ty byly dříve považovány za obětní. Říká se, že pokud si do mísy sedne žena, pak do roka otěhotní (raději jsem si nesedala Smějící se). Další pověst praví, že se v okolí pohybují tajemní lidé, trpaslíci, kterým se říká Venušin lid. Ty jsme bohužel nepotkali.


Procházka to byla příjemná, ale osobně jsem od tohoto místa čekala více. Doporučuji zařadit na program tehdy, když už opravdu nemáte co dělat, nebo pokud bydlíte hodně blízko.

-pac a pusu, Dee

Pizza Pepino - Jeseník

29. června 2015 v 18:00 | Dee |  Gastro
Vrchlického 1252/5, 79001 Jesenik

Usmívající seUsmívající seUsmívající seUsmívající se

Pizzerii Pepino jsme si zvolili pozdě večer, když jsme se chystali v Jeseníku ubytovat. Interiér byl velmi příjemný, s oddělenou částí pro kuřáky. Zvolili jsme si vegetariánskou pizzu a česnekovou polévku. Česnekačka byla prý výborná, bohužel pro mne se šunkou, tudíž nemohu posoudit. M. si ji však chválil s tím, že po opravdu dlouhé době jí česnečku, ve které je opravdu česnek. Pizza byla parádní, s křupavými okraji a bohatě ozdobená. I když byla voda v jídelním lístku zpoplatněna, dostali jsme ji k vínu zdarma, dokonce s přídavkem. S placením stravenkama nebyl vůbec žádný problém.

Kdybych někdy projížděla Jeseníkem, určitě do této pizzerie znovu zavítám.

-pac a pusu, Dee

Hotel Park - Ostružná

29. června 2015 v 10:51 | Dee |  Gastro
Hotel Park Ostružná
Ostružná 133, 788 25 Branná

Usmívající se


Hotel Park v Ostružné jsme si jako restauraci vybrali úplnou náhodou, protože už jsme byli opravdu hodně hladoví a není jednoduché vybrat místo, kde bych se najedla i já jako vegetarián (když nepočítám smažený sýr). I zde to však nebylo příliš slavné. Měla jsem na výběr mezi smažákem, smaženým květákem a borůvkovými knedlíky. Zvolila jsem tedy květák. M. si dal výpečky se zelím a knedlíkem.

Číšník mi byl hrozně nesympatický, i když se nechoval nějak nepříjemně. Byli jsme oblečení sportovně, přecejen jsme chodili po horách, což je v Jeseníkách běžné, navíc jsme seděli na terase, ale i tak jsem měla z číšníkova chování pocit, že zde nepatříme (hotel nebyl nějak nóbl). Samozřejmě mi odmítl donést k pití džus s vodou, aniž by si za to naúčtoval 40 kč. Podotýkám, že můj květák stál 69 kč. M. si dal kofolu, která byla dle chuti rozlévaná z pet, možná to ani nebyla kofola. Výpečky a zelí M. chválil, knedlík byl na první pohled dost rozvařený. Můj květák byl úplně neslaný a naopak nedovařený, tvrdý. Navíc nám číšník odmítl akceptovat stravenky s tím, že je berou jen do 14 hod. (bylo 14:30). Chápala bych, kdyby brali stravenky jen za menu, ale my právě "menýčko" měli.

Osobně popré a naposled.

-pac a pusu, Dee

Jeskyně Na Pomezí

29. června 2015 v 10:31 | Dee |  Jeskyně, propasti
Vstupné: 80/110,- Kč


Otevírací doba:

Duben - Červen
pondělízavřeno
úterý - neděle09:00 - 16:00
Červenec - Srpen
pondělí - neděle09:00 - 17:00
Září - Říjen
pondělízavřeno
úterý - neděle09:00 - 16:00


Jeskyně Na Pomezí se nacházejí v Rychlebských horách, asi 2 km od města Lipové-Lázně. Jeskyně vznikaly rozpouštěním tzv. krystalického mramoru. Vidět můžete mohutné krápníky i tzv. brčka. Mezi symboly jeskyně patří tenký krápník, který propouští světlo.


Jeskyně je vhodná pro alergiky a astmatiky, neboť se zde moc dobře dýchá. My si mysleli, že půjdeme na prohlídku sami dva, bohužel nás vyvedl z omylu autobus plný dětí od první do třetí třídy, takže jsme si prohlídku bohužel nemohli naplno užít. Každopádně však stojí za to. A průvodce byl velmi milý a ochotný :-)

-pac a pusu, Dee

Kouty - Mravenečník - Dlouhé Stráně

29. června 2015 v 10:06 | Dee |  Hory a příroda
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně patří údajně mezi divy České Republiky. O tom jsme se rozhodli sami přesvědčit, proto jsme ji zařadili mezi naše výletní cíle. Horní nádž se nachází na vrcholu Dlouhé stráně ve výšce 1350 m.n.m. Trasu jsme zvolili takvovou, aby nám výlet nezabral celý den, neboť jsme měli více plánů.


Auto jsme nechali v Koutech nad Desnou, kde je docela velké parkoviště a vydali jsme se k lanovce. Tou jsme se vyvezli na vrchol Medvědí hora (1163 m.n.m), kde můžete vidět větrné mlýny, a pěšky jsme se vydali přes Mravenečník (1343 m.n.m) k horní nádrží elektrárny. Tato trasa má cca 3,5 km, nádrž se pak dá obejít dokola (1750 m). U horní nádrže naleznete občerstvení.


Z nádrže je nádherný výhled na okolní vrchy Jeseníků, tedy Praděd, Petrovy kameny aj.-pac a pusu, Dee

Ignis Brunensis

20. června 2015 v 22:02 | Dee |  Koupání, zážitky, sport apod.
Pokud jste Brňáci, jistě každoroční festival Ignis Brunensis dobře znáte. Pokud nejste, ráda Vám jej představím. Jedná se o skvělý festival po celém Brně, jehoř hlavní a neopomenutelnou součástí jsou ohňostroje. Ohňostroje můžete vidět v několika dnech a na několika místech (brněnská přehrada - "Prýgl", hrad Špilberk a v minulosti také Výstaviště nebo Kraví hora) a jedná se vlastně o soutěž několika zemí.


Ohňostroje jsou sladěny s hudebním doprovodem, na přehradě doprovázeny také kolotoči a nejrůznějšími atrakcemi. I když si plně uvědomuji negativa takové akce - mrhání peněz z veřejných rozpočtů, rušení nočního klidu či poškozování životního prostředí, každoročně se jednou zajdu podívat.


Vstupné se neplatí a ohňostroje vidíte přibližně od 22:30 do 23:00.


-pac a pusu, Dee

Kolotoč lží: živočišná výroba

20. června 2015 v 9:29 | Dee
Dnes nemám právě nejlepší náladu. Svůj den jsem začla hádkou se skupinou "lidí", kteří si myslí, že zvíře je věc, určena pro potěšení člověka. Jsem z takových lidí zoufalá a cítím se zcela bezmocná. Proto Vás prosím, zkuste alespoň na malou chvilku otevřít oči realitě a zamyslet se nad tím, zda opravdu ke svému životu potřebujete maso a živočišné produkty.Problémem je, že lidé viktimizují zvířata v takové míře, že už nejsou ani považována za oběti. Nejsou považována za nic. Nejsou nic. Nepočítají je, nezajímají se o ně, jsou to pro ně komodity jako televize nebo mobilní telefony. Obrátili jsme zvířata do neživých objektů - sendvičů a obuvi. Gary Yourofsky

1) Člověk není masožravec
-masožravci mají krátké střevo, aby v nich maso nehnilo a nevystavovali se tak riziku infekcí či absorbování tuku. Střevo člověka má okolo deseti metrů, proto v něm potrava hnije i několik dní. To způsobuje riziko srdečních chorob a stále rozšířenější rakovinu tlustého střeva.
-masožravci mají jinak tvarovanou čelist, ostré a nepravidelné zuby
-masožravci mají často noční vidění
-masožravec nepotřebuje jídlo tepelně zpracovat a kořenit

-jednoduché video2) Mléko, mléko, mléko
-na výrobu jedné sklenice mléka se spotřebuje až 200 l vody
-aby kráva měla mléko, musí být "znásilněná" a tele jí je hned po porodu odebráno (krutě zabito). Tak se to opakuje čtyři roky, poté je kráva umučena
-přece nejsme telata, abychom pili jejich mléko
-pili byste lidské mléko? Mléko cizích žen?

3) jatka, velkochovy
-viděli jste někdy záznam z jatek, nebo jatka navštívili?
-zvířata zde žijí v klecích, které jsou velké jako jejich těla. Obvykle se během života nepohnout, nelehnou si. Před zabitím jsou omráčeny. Občas. Některá zvířata se proberou při porcování.
-doporučuji shlédnout toto video. Já u něj brečela. Není zbytečné vraždit živého tvora?


4) životní prostředí
-největším škůdcem ovzduší jsou kravské prdy. Nevěříte? Obsahují totiž velmi nebezpečný methan. V takovém množství, jako se krávy chovají na mléko a maso, je tohle vážný problém
-na 1 kg hovězího masa je potřeba 15 000 l vody!!!! Hrozivé?
-aby bylo zvířata ve velkochovech čím živit, musí se kácet pralesy, zde vysázet plantáže krmiva. To se musí zalévat, sklízet a převážet


V závěru bych ráda řekla, že veganská strava je ta nejpestřejší, jakou můžete mít. Nikdy jsem se tak dobře nenajedla, jako vegetarián/vegan. Nechybí mi absolutně nic, mám dostatek bílkovin, železa i vitamínů. Od doby, co nejím maso jsem zhubla 10 kg, zlepšily se mi nehty, vlasy a přestaly mne zlobit ledviny. Nejsem také tolik unavená. Zvířata mají city. Trpí, když jsou zabíjeny jejich děti. Prase je mnohem chytřejší než pes. Může být člověku skvělým kamarádem.


Přikládám videa, která mne správně motivovala:


Známí vegetariáni/vegani:
· Franz Kafka
· Aneta Langerová
· Leonardo da VinciNežádám Vás, abyste přestali jíst maso. Žádám Vás, abyste otevřeli oči a zamysleli se. Opravdu Vám steak stojí za vraždu zvířete, tvora, jako jsme my? Je nutné jíst maso denně? Zabilo by Vás, kdybyste si maso dali pouze jednou, dvakrát týdně? Jen na to myslete. O nic víc Vás nežádám.

PS. Článek považujte za mou úvahu, povzdechnutí nad dnešním světem.

Více na:
www.soucitne.cz
www.otevrioci.cz
www.vegan.cz
www.vegan-fighter.com
-pac a pusu, Dee

Koupaliště biotop: Brno-jih

14. června 2015 v 19:35 | Dee |  Koupání, zážitky, sport apod.
Tak sme sa jednu z ďaľších teplých sobôt vybrali na kúpalisko v Brne. Ako prvá voľba padala na Rivieru ktorú sme zatiaľ nenavšťívili (comming soon), no tú nám zhatila možnosť zaparkovať v okolí, a tak sme sa rozhodli pre zatiaľ celkom neznáme novo otvorené kúpalisko BIOTOP v mestskej časti Jih. Voľba to bola rozhodne zauímavá, bazén na kúpalisku nie je chlórovaný a o to lepší na len také letné rozmáčanie sa vo vode, čo však organizátori rozhodne nemali za 2 týždne prevozu kúpaliska vychtané, bol vstup a občerstvenie, pri ktorých sa tvorili kolóny ako na banány v časoch socializmu. Celkovo však bolo kúpalisko za veľmi príjemnú v Brne nevýdanú cenovú kategóriu čiže to bolo aj možno tým. Rozhodne stojí za opatovnú návštevu.


Čo je to biotop?
Kúpací biotop je vybavený systémom prírodného spôsobu čistenia vody na kúpanie. Voda v tomto systéme je čistená pomocou rastlín, rias a mikroorganizmov, ktoré sú uložené v štrkovom podloží. Časť biotopu je určená pre kúpanie a druhá časť potom plní čistiacu funkciu. Zdrojom vody pre kúpací biotop sú dve existujúce studne. Prírodné kúpalisko tvorí uzavretý okruh, v ktorom voda cirkuluje pomocou čerpadiel. Pre cirkuláciu vody bude voda z bazéna odoberaná ako pomocou bočných skimmerov, tak aj z filtračných zón umiestnených pod pláží. Všetka voda bude pretekať cez čistiace zónu, kde bude dochádzať k biologickému čisteniu vody. Čistiaca zóna je navrhnutá tak, aby voda pretekala gravitačne späť do bazéna, cez potok spájajúce čistiace zónu a bazén.V kúpacom biotope sa oproti klasickým bazénom nepoužívajú na čistenie žiadne chemické látky.

Takže kto nechce mať chlórom vysušenú pleť a vlasy, rýchlo do Komárova. Zaujímavost: Priamo z kúpaliska sa mozete kochat pohladom na AZ Tower - najvyšiu budovu Brna.

-M.

Koncert KISS Praha

14. června 2015 v 16:22 | M. |  Koupání, zážitky, sport apod.
KISS, legendárna kapela ktorá redefinovala šoumentsvo v hudobnom priemysle, sa objavila v O2 aréne predviesť (nielen) českému publiku ďaľšiu ochromujúcu show. Predkapelu robili legendám mne neznámy The Dead Daises, ktorý príjemne prekvapili a aj keď na začiatku ich vystúpenia ešte vačšina ľudí posedávala vonku pri pivečku či občerstvení, ku koncu už zábava gradovala aj v hale. Nasledovala 20 minútová prestávka počas ktorej sa chystali všetky preparácie na veľkolepú show ktorá sa odpálila niečo po deviatej hodine. Doslova odpálila.

KISS


Nestarnúci Kissáci začali vo veľkom audiovizuálnom štýle a aj keď mne osobne vizuálne orgie až tak moc nechutia ako tie hudobné, musím uznať že toto bol majsterštyk v každom momente. Gitarové sóla ma doslova vytrhali zo stoličku pod stropom arény, a úplne som až nechápal ako to, že sa na to celá rada podo mnou pozerala ako na priemerný zápas Českej extraligy (teda zástupci staršej generacie). Ľudia už asi stratili schopnosť prežívať kvalitu. Šou v poslednej ¾ hodinke gradovala neskutočným spôsobom, od krv-plujúceho, ohen hádzajúceho o zem a lietajúceho Simmonsa až po ponad dav spúšťajúceho sa Stanleyho to boli dychberúcé momenty. Nechybali ani pecky typu I was made for loving you alebo I love it loud. Dúfam že vzhľadom na vek členov kapely som túto legendu nevidel naposledy :-)(Fotky pochází z oficiálního facebooku kapely).
-M.

Koupaliště Královo Pole

13. června 2015 v 19:09 | Dee |  Koupání, zážitky, sport apod.
Cena: 80-150,- Kč (celodenní)
Otevírací doba: 9(10) - 20(21)hod.

Vrámci navštěvování nových koupališť a bazénů jsem tentokrát zvolila koupaliště Královo Pole. Nachází se nedaleko centra Brna, ale je klidné a plné stromů, které nabízejí stín.


Užívat si můžete v plaveckém bazénu, brouzdališti s atrakcemi i na dětském hřišti. Voda je příjemně chladná. Vytknout naopak musím nechutně špinavé toalety a velké množství lidí, kdy jsme opravdu chvilku hledali místo, kde si položit deku. Nemůžu říct, že bych koupaliště vyloženě nedoporučovala, ale osobně to příště zkusím zase někde jindě. Koupaliště na Kraváku bylo každopádně o několik tříd výše.-pac a pusu, Dee

Koupaliště Kraví hora

9. června 2015 v 21:26 | Dee |  Koupání, zážitky, sport apod.
Ceník: 50-100,- Kč

Otevírací doba: 9 - 19 hod.


I když je zkouškové v plném proudu, rozhodla jsem se vyrazit na koupaliště, protože horko v bytě už začalo být nesnesitelné. Koupaliště na "Kraváku" patří sice mezi ty nejvíce přelidněné, na druhou stranu je čisté, udržované a můžete si zde dát i zdravější jídlo než hamburger.


Vyblbnout se můžete v docela velkém plaveckém bazénu, na skluzavce nebo si trochu odpočinout v bublinkách. K opalování můžete využít lehátka, které se pronajímají za 50 kč bez omezení doby.
-pac a pusu, Dee

Santorini

5. června 2015 v 22:18 | Dee |  Zahraničí
Znáte Santorini? Černé pláže, zatopený kráter sopky nebo nejkrásnější západ slunce? Nic? Tak to doporučuji napravit, je o co stát.

Řecký ostrov Santorini leží asi 100 km od Kréty, na rozhraní Egejského a Krétského moře. Nyní je jen zbytkem po ostrovu Théra, jež byl zničen sopečným výbuchem cca 1500 let p.n.l.


Já ostrov navštívila v r. 2012 s rodiči. Ubytovaní sme byli v hotelu Kouros Village **** v letovisku Perissa. O hotelu se příliš rozepisovat nebudu, prostě hotel :), spíše okolí stojí za zmínku. Přímo z hotelu jsme měli výhled na horu s kostelíčkem, která vypadala, jakoby na ni neustále vycházeli poutníci. Jednalo se však pouze o stromy. Černá pláž s jemnými kamínky byla krásná, čistá, akorát kamínky proklatě pálily a vstup do vody byl poněkud prudký. Již jsem si zvykla na nejrůznější prodavače na pláži, Santorini mi však ukázalo novinku, a to Asiatky, které prochází ve velkém množství a nabízí masáže.


Santorini je známé výrobou vína, tudíž jsme neodolali a navštívili Muzeum vína. Prohlídka byla zajímavá, ale ochutnávka vína na konci mě pekelně zmohla, protože bylo docela silné a v tom horku se mi trochu motala hlavinka :)


Největším zážitkem byla návštěva města Oia. Městečko s bílými domečky znáte určitě z nějrůznějších obrázků a puzzlí,


ale naživo je prostě...kouzelné. V r. 1956 zde bylo ničivé zemětřesení, tudíž bylo městečko vystavěno odznova, a lépe.


Z vrcholu města můžete pozorovat opravdu nejuchvatnější západ slunce i mořem zalitý sopečný kráter.


-Καληνύχτα, Dee
Καληνύχτα!, Dee

Knihy k cestování

2. června 2015 v 9:51 | Dee
Dnes si dovolím nakousnou trochu jiné téma. Cestopisy, průvodci a knihy k cestování.

Máte nějaké oblíbené nakladatelství, které tento druh knih vydává? Osobně, když cestuji, obvykle se předem vybavím tištěnými průvodci, protože si o navštíveném místě chci něco přečíst. Nejlépe nějaké zajímavosti, pověsti apod., protože konrkétní jména a letopočty si obvykle stejně nepamatuji, tedy ne dlouho.

Moje doporučení se prozatím týká dvou knih, a to:

Encyklopedie českých zámků - Pavel Vlček (http://www.megaknihy.cz/tema/726-zamecka-architektura)

České hrady - Vladimír Peša

Vaše rady naopak uvítám v komentářích :)

-pac a pusu, Dee

Plavba Děčín - Drážďany

1. června 2015 v 10:15 | Dee |  Koupání, zážitky, sport apod.
Když jsme v létě plánovali road trip po Čr (v pořadí již druhý), nebylo to tak naslepo jako v prvním případě. Předem jsem prolezla slevové portály, zda nenaleznu něco zajímavého v místech, které jsme plánovali navštívit. V případě Českého Švýcarska to vyšlo, našla jsem plavbu po Labi z Děčína do Drážďan.


Drážďany jsme již sice navštívili, a to relativně nedávno, avšak nikdy jsme se neúčastnili výletní plavby. Navíc plavba Českosaským Švýcarském? To je přece sen :)


Plavbu organizovala Labská plavební společnost a v nabídce bylo zahrnuto jídlo (oběd a raut), ochutnávka vín a živá hudba. Krajina během plavby byla božská, vidět můžete spoustu skal, hrad Königstein, lázeňské městečko Bad Schandau či Lilien Stein apod.


Doporučuji na takovou plavbu spoustu opalovacího krému, pokrývku hlavy a také deštník (pod tím jsme se schovávali před sluncem), jinak opravdu riskujete úpal. Také pití není špatné mít vlastní, na lodi je totiž pěkně draho. Do Drážďan jsme přijeli hodně pozdě, takže jsme dostali asi jen půlhodinový rozchod. Za tu dobu jsme s M. pouze zašli do první restaurace na pití, obchod s nápoji jsme bohužel najít nestihli.


Jídlo nebylo špatné, ale opět se projevili vyčůraní Češi, kteří si při rautu museli nabrat tři vrchovaté talíře na osobu, přičemž pak jídlo vyhazovali. Ještě lepší byli ti, co posílali své děti, aby se ve frontě předbíhali.


Protože jsme po cestě nabrali asi dvouhodinové zpoždění, rozhodli jsme se vystoupit už v Hřensku, což byla možnost uvedená v nabídce. Najednou s tím ale průvodce dělal problém, tvrdil, že tato možnost je jen pro ty, co cestují do Prahy, aby stihli vlak. Tudíž jsme se tvářili, že samozřejmě do Prahy také jedeme. Takže jsme vystoupili v Hřensku, kde nás autobus (za příplatek, který předem uveden nebyl) odvezl do Děčína, kde jsme měli zaparkované auto. Pak nás čekalo ještě hodinové bloudění po okolí Hřenska, než jsme našli hotel, abychom se mohli před půlnocí ubytovat.


Plavba byla zážitek, to nepopírám, ale příště bych zvolila takovou plavbu, kde není v ceně nic než plavba. Pak člověk předejde zklamání. Navíc organizace nebyla nejlepší. Možná s jinou společností :)


-pac a pusu, Dee