Řím, Vatikán

4. ledna 2015 v 14:44 | Dee |  Zahraničí
Řím jsem navštívila s mou mámou v roce 2010 a protože jsem si tehdy nedělala poznámky, tak už si nepamatuji úplně každýdetail, ale pokusím se nahrát alespoň fotky. Každopádně mám dvě rady k návštěvě tohoto nádherného města:
1) nenechte se unést těmi nejznámějšími památkami, ty neznáme jsou lepší
2) nefoťte se s lidmi oblečenými jako vojáci. Řeknou si pak o 10 euroPrvní den jsme Římem procházely s průvodkyní a bylo to pěkně na houby, neboť ta zastavovala a mluvila zásadně na těch nejhlučnějších místech, kde jí prostě nešlo slyšet. Takže jsme takto viděly římské lázně, Koloseum atd. ale nevím o nich nic (teda nic, co jsem nevěděla před tím).Mne osobně např. Koloseum vůbec nenadchlo. Je to jeden z těch případů, kdy je něco tak přeceněné, že Vás to poté zklame. Druhý den byl mnohem úspěšnější. Navštívili jsme Vatikán, konkrétně teda Vatikánské muzeum. Jeho nejnudnější část? Sixtínská kaple. Kdyby všichni nekoukali na strop, ani si nevšimnu, že v ní stojím. Naopak zbytek muzea je dle mého názoru lepší než Louvre. Vidíte drastické sochy, např. ovci s vyhřezlými vnitřnostmi. Ano, je to nechutné, ale člověk musí obdivovat umělce, který to dokáže znázornit. Dále pak nástroje Etrusků, vybavení Římského vojska aj. Ve Vatikánu jsme ještě chvilku zůstali a pokochali se Berniniho sochami na náměstí sv. Petra a Svatopeterskou baziliku. Večer jsme si ještě zašli užít výhledu na jeden z pahorků Palatin.Protože opravdu miluji Berniniho, hlavně jeho fontány, zasvětila jsem poslední den právě jim. Nejvíc mě samozřejmě nadchla Fontána di Trevi, do které jsem nezapomněla hodit minci, abych se do Říma brzo vrátila. Další byla Fontána čtyř řek, kterou můžete znát z filmu Andělé a démoni (nebo lépe knihy). Je to jeho největší fontána, tvořená jeskyní, obeliskem a sochami znázorňujicími Dunaj, Nil, Gangu a Rio de la Plata. Jako třetí přišla na řadu Fontána della Barcaccia u Španělských schodů (které jsou mimochodem o ničem), dále pak Fontána delle Api (včelí fontána) a Neptunova kašna.


Tím pouť fontán končí a na řadu přišel Panteon a kostel, jehož jméno si nepamatuji, ale měl úžasné prostorové efekty, např. strop, který byl plochý, ale vypadal jako kopule.Do Říma však určitě zase zavítám, neboť tam přece vedou všechny cesty :)


-pac a pusu, Dee
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Navštívili byste toto místo?

Ano
Ne
Možná

Komentáře

1 Lucie Česalová Lucie Česalová | E-mail | 11. července 2015 v 3:49 | Reagovat

Určitě příště nezapomeň na vyhlídku Zodiaco, je odtud nejkrásnější výhled na Řím a na Berniniho sochu Extáze sv. Terezy. Ale jinak máš pravdu

2 Lucie Česalová Lucie Česalová | E-mail | Web | 11. července 2015 v 3:52 | Reagovat

...a určitě nevynechej Via Appia Antica a Ostia Antica.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama