Památník Terezín

2. ledna 2015 v 12:24 | Dee |  Muzea, skanzeny a výstavy
Dlouho jsem přemýšlela, do které rubriky vůbec Terezín zařadit. Jedná se totiž spíše o město, které je však stále obehnáno zdí. Prakticky polovina budov je muzeem, bývalou kasárnou nebo třeba popravištěm.

V ponuré atmosféře města mi přišlo poněkud zvláštní jít třeba na oběd do restaurace. Nakonec jsme si z pestré nabídky vybrali muzeum. Snížené vstupné stálo 140 kč a bohužel se zde nesmělo fotit (což jsem zjistila až z křiku jedné ze zaměstnankyň).Na konci 18. století byl Terezín založen jako pevnost. Po obsazení Československa Hitlerem zde nacisté zřídili policejní věznici. Jako věznice sloužila již dříve; v roce 1918 tu například zemřel bosenskosrbský politický aktivista Gavrilo Princip, který v roce 1914 v Sarajevu spáchal atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d'Este a jeho manželku Žofii.

Od roku 1941 zde vzniklo ghetto, kam byli postupně převáženi především lidé židovského původu. Zde měli být soustředěni do doby, než budou vyhlazovací tábory (např. Březinka) připraveny k jejich konečné likvidaci.

Již jsem navštívila Osvětim i Březinku, avšak toto muzeum mne dojalo mnohem více. Zdi byly totiž zdobeny originálními dopisy dětí, které psaly své rodině a doufaly, že se již brzo vrátí domů. Obvykle však byl takový dopis komentován datem popravy daného dítěte.


-pac a pusu, Dee
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama