Osvětim, Březinka

4. ledna 2015 v 11:52 | Dee |  Zahraničí
Tomuhle říkám pochmurné počasí. Únor. Teplota asi mínus deset stupňů. Po modré obloze se neuvěřitelnou rychlostí prohánějí černé mraky. Fouká vítr. A před námi se vynořuje elektrické oplocení a cihlové zdi. Jsme tady. Osvětim.


Osvětim je původní koncentrační tábor založený roku 1940. Polsky Oswiecim, německy Auschwitz. Sloužil k realizaci "Konečné židovské otázky", tedy masové popravě původně Židů, poté i Romů, Čechů, Poláků aj. Denně bylo možné zavraždit a spálit až 10 000 lidí. Vězni se používali na nucené práce, ale také na pokusy německých lékařů, z nich nejznámější Josef Mengele.

K popravám se nejčastěji používalo plynu Cyklon B, který se přidával do plynových komor. Mnoho vězňů do komor vstupovalo v dojmu, že se jdou sprchovat. Takto dochovanou komoru dokonce můžete v Osvětimi navštivit. Mimo jiné také vidíte boty malých dětí, vlasy vězňů, brýle, kosmetiku a jiné osobní předměty. Nejbolestivější je pak sledovat výrazy na fotografiích vězňů, převážně dětí, které odráží strach a zoufalství.

Z Osvětimi je to jen kousek do Březinky, německy Birkenau, neboli Auschwitz II. Toto místo už se ani netvářilo jako pracovní tábor, sloužilo přímo k vyhlazování. Málokdo se z Březinky ještě vrátil. Dozor zde vykonávali sami vězni, neboť žádný Němec nechtěl pobývat v zápachu výkalů a mrtvých. Lesy okolo Březinky jsou dodnes masovými hroby. Spousta vězňů umírala hladem nebo nemocemi, které se v táboře rychle šířili. Někteří mrtví nebyli nikdy identifikováni, neboť jejich tetování bylo rozkousané od krys. V táboře je dnes umístěn pomník pro mrtvé ze všech zemí.


Přes pochmurnost tohoto místa, které vyvolává slzy, ba i deprese, si myslím, že by jej měl opravdu každý navštívit. A vědět, co způsobuje lidská touha po moci.

-pac a pusu, Dee
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Navštívili byste toto místo?

Ano
Ne
Možná

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama