Lidice

16. ledna 2015 v 16:00 | Dee |  Muzea, skanzeny a výstavy
Lidice...místo, kde Vám hned při prvním pohledu začnou oči zalévat slzy. Je tak opuštěné. Nenajdete zde budovy, ale pouze jejich základy. Jako například základy Horákova statku, kde byli shromažďováni obyvatelé Lidic, než byli u zdi statku zastřeleni.


Lidice byly vypáleny 10. 6. 1942 v reakci na atentát na R. Heydricha. Celkem přišlo o život 340 obyvatel, z toho 60 žen a 88 dětí. Někteří byli zabiti přímo v Lidicích, jiní následně v koncentračních táborech.

Tato událost vyvolala rozruch v celém světě, děti byly pojmenovány Lidice, města i např. v Mexiku či Austrálii nesly název Lidice a toto slovo bylo napsáno taky na bojových tancích spojenců.


V areálu Lidic naleznete hřitov, hromadný hrob mužů, základy kostela i školy či několik sousoší, např. Plačící ženu. Nejdojemnější je však životní dílo Marie Uchytilové - Pomník dětských obětí války. Sousoší je složeno z 82 dětí, které zemřely v důsledku útoku na Lidice, 17 dětí se podařilo vypátrat. Již den po umístění památníku se před ním objevily desítky hraček. Sama jsem zde jednu zanechala. Říká se, že když si stoupnete za sochy, připadá Vám, že se pohybují Vašim dechem.


Musím říct, že ač to byl velmi depresivní zážitek, navštívit by měl Lidice každý.


"Vracím ve jménu míru 82 Dětí Národa na jejich rodnou pláň
jako varující symbol miliónů zavražděných dětí
v nesmyslných válkách lidstva.
Po sochách posílám poselství srozumění národům
"Nad společným hrobem dětí se usmiřuje s domem dům…..""
Marie Uchytilová
akademická sochařka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Navštívili byste toto místo?

Ano
Ne
Možná

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama