Houska

14. ledna 2015 v 15:00 | Dee |  Hrady
Vstupné: 60/80 kč

Otevírací doba:


Období: duben
pondělí - pátekzavřeno
sobota - neděle10:00 - 17:00
Období: květen - červen
pondělízavřeno
úterý - neděle10:00 - 17:00
Období: červenec - srpen
pondělízavřeno
úterý - neděle10:00 - 18:00
Období: září
pondělízavřeno
úterý - neděle10:00 - 17:00
Období: říjen
pondělí - pátekzavřeno
sobota - neděle10:00 - 16:00

Hrad Houska Vás především může nalákat na temné pověsti o jeho historii, dle kterých se jedná o zátku na vstupu do pekla. Pověst vznikla na základě vyprávění obyvatel přilehlých vesnic, kteří údajně viděli vylézat z otvoru ve skále podivné bytosti připomínající kozly.


Mne zaujala především možnost navštívit Peklo Danta Alighieriho. Jednalo se o otočné loutkové divadlo na motivy Božské komedie, kde bylo peklo kuželovitého tvaru a mělo 9 částí podle jednotlivých hříchů. Na horním okraji přebývají zbabělci, kteří se ničeho nedopustili, ani dobrého, tudíž zasluhují pouze opovržení. V první části byli pohané nebo kacíři (mj. Homér, Aristoteles), kteří také nemají trestu.
V druhém kruhu jsou smilníci (Kleopatra, Helena, Tristan), které unáší nekonečná vichřice.
Ve třetím kruhu prší na hříšníky špinavý déšť, to proto, že hřešili obžerstvím.
Ve čtvrtém kruhu uvidíte lakomce a marnotratníky valíc obrovské balvany, proti sobě.
Pátý kruh je kruhem prchlivců, trpících v močálu Styx.
V šestém kruhu hoří kacíři.
V sedmém pak jsou násilníci třech kategorií, a to násilníci proti bližním (Attila), kteří se topí v krvavé řece, násilníci proti sobě (sebevrazi), kteří jsou proměněni ve stromy ožírané haryjemi a násilníci proti bohu, jež jsou vystaveni horkému písku.
V osmém, předposledním kruhu, najdete deset typů lstivých lidí: 1) podvodníci a svůdci žen (Jáson), 2) pochlebovači a kuplíři (pro oba uvedené platí trest bičováním), 3) Svatokupci, kteří vězí hlavou v dírách a nohy jim olizují plameny, 4) věštci a astrologové, kráčející s hlavou otočenou naopak, 5) V horké smůle se koupají ti, co kupčili s veřejnými úřady, 6) pokrytci, chodící v pozlacených kutnách, 7) zloději pobíhající mezi jedovatými hady, 8) ti, jež škodili jiným, zde hoří nekonečným ohněm (Odysseus), 9) rozsévači rozkolů (Mohamed) jsou trýzněni mečem ďábla a 10) falšovatelé, kteří trpí svrabem.
Devátý kruh slouží zrádcům, kteří zde trpí v zamrzlém jezeře. Prvé okruží je pro zrádce na pokrevných příbuzných (Kain), druhé pro zrádce politické, třetí pro zrádce těch, jemž měli býti pohostinní a čtvrté pro zrádce dobrodince.

Ve středu jezera stojí padlý anděl Lucifer, jež má tři hlavy, jimiž požírá Jidáše, Bruta a Cassia.

Zajímavosti: Pověsti vyprávějí o zlých duších, kteří se měnili ve zvířata a způsobovali, že byl hrad neobydlitelný. Díra, ze které vycházeli byla zasypána a nad ní postavena kaple, která zde stojí dodnes. Jiné zase zmiňují, že se ve studni usídlil ďábel a nedovoloval čerpat vodu, proto je i v okolí nedostatek vody. Na hradě prý také sídlil obávaný loupežník Oront, který zde byl zastřelen.


-pac a pusu, Dee
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Navštívili byste toto místo?

Ano
Ne
Možná

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama